;

Burun Spreyi Kullanımını Abartmayın

Yayın Tarihi : 2017/06/23 00:43 • Güncelleme Tarihi : 2017/06/23 00:43 •
Özellikle bahar aylarında pek çok kişinin şikayetidir alerjiler

Özellikle bahar aylarında pek çok kişinin şikayetidir alerjiler. Havaya yayılan ve solunum yollarından kolaylıkla vücudun içine girebilen polenler, hassasiyeti olan kişilerde şiddetli aksırma ve burun akıntısıyla rahatsızlık verir.

En yaygın rahatlama yöntemi ise, şüphesiz burun spreyleridir. Gerçekten de son derece etkili bir yöntemdir. Ancak, burun spreyinin de fazla kullanımının bir takım sıkıntılara yol açtığı bilinmektedir. Bazı burun spreyleri uzun süre güvenli bir şekilde kullanılabilirken bazıları ise 
5 günden fazla kullanılmamalıdır.
Bu nedenle burun spreylerini doktorunuza danışmadan ve ilacın içinden çıkan prospektüsü dikkatle okumadan kullanmamanızı öneriyoruz.

Kullanım süresi 5 günle limitli olan spreyin devamlı kullanımının başlıca zararı, vücuda psikolojik olarak, sprey bağımlılığı mesajı vermesidir. Kişi, sprey kullanmadığında nefes alamayacağını düşünür.

Diğer yandan burnun bir görevi, yabancı maddeleri burun deliğinden içeri almamaktır. Ancak spreylerle uzun süre bu sağlandığında artık burun da esas görevini yapmayacak ve bu etkiyi hep dışardan bekleyecektir.

Ve uzun süreli sprey kullanımı neticesinde, burun etleri şişecek ve mukoza hastalıkları baş gösterecektir.   

Yorumlar

Yorum
; ;