;

Kan Tahlili Nasıl Yapılır? Kan Tahlili Çeşitleri Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/09/16 02:20 • Güncelleme Tarihi : 2020/05/08 22:23 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun
Kan tahlili tercihen sabah aç karına alınan kandan yapılır. Kan tahlilleri istenen tahlilin çeşidine göre biyokimya, mikrobiyoloji, viroloji  ve genetik laboratuvarlarında yapılmaktadır.Doktorlar muayene ettikleri hastalardan şüphelendikleri hastalıklara göre farklı kan tahlilleri isterler.

Kan Tahlili (Testi)Nedir?

Kan tahlili tercihen sabah aç karına kol damarından alınan kandan yapılır.Alınan kan örneği, istenen tahlilin cinsine göre farklı tüplere koyulur ve tahlili çalışacak ilgili laboratuvara gönderilir.
Tahlillerin bazıları hemen laboratuvarda çalışılır bazı tahliller de daha sonra çalışılmak üzere laboratuvarda muhafaza edilir.Çalışma gününe göre çalışılır.
Kan tahlillerine göre kullanılan kan tüpleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız...

Kan Tahlili (Testi) Çeşitleri Nelerdir?

Farklı amaçlarla ve yöntemlerle yapılan kan tahlilleri bulunmaktadır.

Örneğin kan sayım tahlili pıhtılaşmayı önleyen bir madde bulunan özel tüplerde alınmış kanla yapılır.

Sedimantasyon , APTT ve PT dediğiniz pıhtılaşma fonksiyonlarını araştıran tahliller için alınan kanlar da pıhtılaşmayı önleyen kimyasal maddelerin bulunduğu tüplere koyularak tahlile gönderilir.
Bu tahlilleri çalışacak laboratuvara gelen kanların pıhtılaşmamış olmasına çok dikkat etmelidir.

Aksi takdirde pıhtılaşmış kanla yapılan Hemogram (Tam Kan Sayımı), Sedimantasyon ve PTZ,APTT tahlilleri yanlış sonuçlar çıkmasına yol açabilir.

Genel Biyokimya tahlilleri dediğimiz glukoz (şeker), kolesterol, trigliserit, üre, kreatin gibi rutin biyokimyasal incelemeler ve hormonla ilgili testler ise boş ve katkısız tüplere koyularak tahlil için laboratuvara gönderilir.

Aynı şekilde tümörü olan veya tümör şüpheli hastalara yapılan Tümör Belirteç testleri de katkısız tüplerle çalışmaya alınır.Bu tahliller için alınan kanın laboratuvara gönderilmesinde , tüpte bulunan kanın pıhtılaşmış olmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Laboratuvara gelen içi kan dolu tüpler,  santrifüj denen yüksek devirli cihazlarla uygun sürelerde çevrilerek tüpte bulunan kanın şekilli elemanları çöktürülür  ve tüpün üstünde kalan serum dediğimiz sıvıdan alınan örnekle kan tahlili yapılır.

Günümüzde kan tahlilleri modern cihazlarla ve tahlil sırasında çoğunlukla el değmeden otomatik olarak yapılmaktadır.Bilgisayar teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte birçok hastanede tahliller yapıldıktan sonra kağıda basmadan doğrudan doktorun bilgisayar ekranından sonuçlar görülmektedir.

Kan tahlilleri hakkında çok daha bilgi sahibi olmak ister misiniz, aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Kan tahlili nasıl yorumlanır?

Yorumlar

Yorum
Y**** :

Kan tahlilinde depresyonla ilgili souçlar cikar mi?


Cevap:

Hayır depresyon kan tahlilinde belli olmaz.

m*********** :

WBC: SONUÇ :13.4

RBC: SONUÇ :6.20

HGB: SONUÇ:18.2

HCT: SONUÇ :54.9

MCV:SONUÇ:88.6

MCH:SONUÇ:29.4

MCHC:SONUÇ:33.2

PLT:SONUÇ:297

MPV: SONUÇ:9.2

PDW:SONUÇ:13.1

RDW:SONUÇ:14.9

RDW-SD:SONUÇ:61.1

PCT:SONUÇ:0.27

LYM% SONUÇ:25.1

MON%SONUÇ:6.3

LYM SONUÇ:3.3

MON: SONUÇ:0.9

GRAN: SONUÇ 9.2

GRAN% SONUÇ 68Ç6


Cevap:

WBC yani lökosit yüksekliği durumunda ilk olarak akla enfeksiyon ihtimali gelir.WBC yüksekliğine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

WBC yüksekliği

http://tahlil.com/lokosit-wbc-nedir-lokosit-yuksekligi-ve-lokosit-dusuklugu


g********* :

Dahiliye bolumunden randevu aldim. Vitamin hormon mineral ve kan degerlerimini ogrenmek icin ayrintili kan tahlili yaptiracagim. Bu testlerde gebelik soz konusu ise anlasilma ihtimali var mi? Ostrojen fsh prolaktin gibi hormonlarin degerlerindeki degisim gebelik gosterir mi?


Cevap:

Gebelik tanısında Beta HCG hormonu testi kullanılır.Bu test ile gebelik tanısı koyulur

e********* :

Bazı şikayetlerle doktora gittim yaşım 18 . Kan tahlili , idrar tahlili yapıldı bi sorun yok dedi doktor . Bendeki belirtilere internette baktıgımda kanser belirtileriyle bazıları aynı hemen hemen kan tahlilinde çıkar mıydı öyle bişey olsa yoksa onun testi ayrı mı ? Teşekkürler şimdiden


Cevap:

Doktorunuz sonuçlarınıza normal dediyse korkacak bir durum yoktur

i******** :

faktor V nedeniyle gebeliğim süresince 0.4 ml. fraxiparine iğne ve coraspin kullanıyorum.16 haftalık gebeyim ve bebeğim gelişimi 1 hafta ilerde ve bende hızla kilo alıyorum.iğneden kaynaklandığını düşüyorum.doğuma kadar bebeğim çok büyürse normal doğumu etkiler mi?veya bu iğneler normal doğumu etkiliyorlar mı?doktorlar genel de sezeryan yapıyorlar.teşekkür ederim.


Cevap:

Her hangi bir tahlil sonucu sormamışsınız, gebeliğinizin seyri ile ilgili en doğru bilgiyi ise sizi takip eden doktorunuz verecektir.

l**** :

bundan 13 gun once az bi miktarda ot içtim suan lenf bezlerim şişti ve biyopsi veya kantahlili olucam kanımda her hangı bı madde cıkarmı


Cevap:

Ot demekle esrar kullandığınızı belirtiyorsunuz anlaşılan.Öncelikle bu zararlı alışkanlığı bırakmanızı öneriyoruz.Bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın önleyici merkezleri var.AMATEM olarak da biliniyor.Bunlara başvurun.Kan tahlilinde ise özellikle uyuşturucu testleri istenmedikçe, bunu kullandığınız anlaşılmaz.

Bilgi Yok :

Kan sayımı yapılırken kaç tüp kan alınıyor.. kan testinde tüm hastalıklar çıkıyormu yapmılması çok önemli lütfen bilgi verirseniz çok sevinir.

ilginize şimdiden

Teşekkürler...


Cevap:

İstenen test sayısı ve yöntemine göre farklı adetlerde kan tüpü alınır

Bilgi Yok :

kantesti nerede yapılıyor ve nezaman bılgilendirir seniz sevinirim


Cevap:

hastanelerde yapılıor sabh 9gibi başlıor we aç karnına yapılmakta

Bilgi Yok :

tam tahlil yaparsan nikotin gözükürmü ?

Bilgi Yok :

merabalar. bi arkadaşım astsubaylık sınavlarına girdi.eger kazanırsa sağlık mülakatına çağrılacak.fakat arkadaşlarının ısrarı üzerine hayatında 2. defa extazy kullandığını ifade etti.mülakatlar 2 ay sonra olacak.orada yaptıkları taramada kanımda bu belli olur mu endişesi taşıyor... extazy nin vücudda kalma süresi ne kadardır?

Bilgi Yok :

selamlar, benim adetim bir hafta gecikti ve çocuk istediğimiz için korunmuyoruz. bugün idrardan gebelik testi yaptım ama negatif çıktı. yarın gebelik için değl ama kansızlık ilaçları kullandığım için tam kan sayımı yapılacak.eğer gebelk varsa bu testte çıkarmı, yoksa gebelik için yapılacak kan tahlili farklı mı oluyor? cevabınız için şimdiden teşekkürler


Cevap:

Gebelik testi tamamen ayrı bir testdir. Kansızlık araştırmasında yapılan testlerle ilgisi yoktur

Bilgi Yok :

slm ben nıkah işlemleri için saglık raporu çıkarmam gerekiyo bbunun için aç gitmem gerekıyormu tşkler


Cevap:

Genel olarak kan verirken aç karına kan verilmesi daha uygundur

Bilgi Yok :

ACİL CVP LÜTFEN !...

Merabalar ben daha once 2 sene kadar esrar ve extacy kullandım . bırakalı yaklasık 1 ay oldu ve su anda kendımı gayet ıyı hıssedıyorum.Amatem tedavısıne gıdıcem bu maddeler acaba kanımdan nekadar surede yok olur ve bu maddelerı kanımdan temızlemem ıcın benım ne gıbı bı yontem uygulamam gerekır. yanı bol bol su ıcsem spor yapıp terlesem bı faydasını gorurmuyum bır an once ıcımden cıkarmak ıstıyorum bu zararlı maddelerı..
tesekkurler...


Cevap:

Tedaviye gitmeniz çok önemli bir gelişme bu bakımdan sizi tebrik ediyorum.Bunları kanınızdan temizlemek için özel bir çaba göstermenizden çok size verilen tedaviyi uygulamanız çok daha önemli Zaten gerekli tedaviden sonra bunlar kanınızda çıkmayacak

Bilgi Yok :

merhaba ben en son aralık 5te reglenmiştim erken olmuştu 20 sinde olmam gerekiyodu üzüntüden erken oldum sandım ama ogunden sonra olmadım gebelik teslerinde negatif cıkıyo stresten adet olamıyo olabılırmıyım bırde sınır ılacı cok kullandım o ara onunda etkısı olurmu kan testi yaptırmak istıyom kesin cıkarmı 1aydır adt olmuyom ve sabah kahvaltı ettım sımdi acıkınca yaptırsam olurmu


Cevap:

Eğer adetiniz bir ay geciktiyse test yaptırmayı ihmal etmeyin, test sonucu negatif çıkarsa, hormon testleri ve ultarson gibi testleri bir kadın doğum uzmanı isteyebilir.

Bilgi Yok :

kan tahlilimde lenfosit 1.1 , monosit 1.4 ,eozinofil 0 çıktı ayrıca
rdw 13.7 mpv 7.1 pdw 16.2 yorumlar mısınız


Cevap:

Diğer kan sayım parametreleri ile birlikte değerlendirmek daha sağlıklı olacak ama bu sonuçlar itibariyle bir sorun olduğunu düşünmüyorum

Bilgi Yok :

Kan grubu testi için aç yada tok olmak diye bir şart var mı ?


Cevap:

Kan grubu testi için açlık veya tokluk önemli değildir.Kan grubu doğuştan genetik olarak kazanılan bir özelliktir,dış faktörlerle (yemek yemek,hastalık vb) değişmez.

Bilgi Yok :

Yaklaşık 4 sene Klonozepam ihtiva eden bir ilaç kullandım şimdi kullanmıyorum..aşılama için kan alınacak..bu sırada bu madde kan da görünür mü? Ya da kanda ne kadar süre bu ilaç kalır? Saolun..

Bilgi Yok :

Benim bir gay ilişkim oldu. Böyle birşey yaptığıma çok pişmanım. O internet cafede çalışıyormuş ve her 3 ay da bir sağlık kontrolünden geçiyorlarmış. Biz birlikte olmadan 2 hafta önce kontrol yapılmış. Ben HIV enfeksiyonu kapmaktan korkuyorum. O bende hastalık yok dio. Bu ilişkinin ardından 2 hafta geçti ve bende hiç bir HIV enfeksiyonu belirtisi yok acaba HIV enfeksiyonunu kaptığımı nereden öğrene bilirim :(


Cevap:

Sorunuza detaylı bir cevap verilmiştir.Bu kadar kısa zamanda ancak HIV PCR testi size bilgi verecektir.Aşağıda size verilen detaylı cevabı okuyabilirsiniz.
http://tahlil.com/bir-escinsel-iliskim-oldu-hiv-aids-suphesi-icin-test-yaptirmak-istiyorum-hangi-testi-ne-zaman-yaptirmaliyim/

Bilgi Yok :

merhaba, ben ödevim için soruyorum da.. hastalardan kan tahlili istenmesinin en önemli nedenleri nelerdir? kan tahlilinin sonucu bize neyi gösterir?


Cevap:

Tahliller hastalıkların tanısı için istenir genellikle.Tahlil sonucuna göre hasta olup olmadığımız ve hasta isek nereden kaynaklandığı konusunda fikir yürütülebilir.

Bilgi Yok :

merhaba ben bir proje için aids'ten korunma yöntemlerini araştırıyorum da acaba acill durumlarda kan tahlili yapmak için vaktin yoksa yani o kanı hemen almak zorundaysan daha hızlı bir yöntem var mı benim de uygulayabileceğim ya da uygulatabileceğim ?


Cevap:

Kan alınması zaten saniyeler içinde olan bir olaydır.Bildiğimiz yöntemler dışında daha hızlı bir yöntem yok

Bilgi Yok :

merhabalar ben açlık kanşekeri ölçdürmeye giderken 1 sat önce meyve suyu içimişdim bu şekerimin yüksek çıkmasına etki edermi lütfen acil cevap bekliyorum iyi günler


Cevap:

Açlık kan şekeri öncesi meyve suyu içmeniz sonucu etkiler.Tekrar kan vermelisiniz.

Bilgi Yok :

merhaba ben 30 ekim 2010 tarihinde bhcg testi yaptırdım sonucum 557.0 mıu/ml referans aralığı 4-5 haftalık gebede 75-2600 yazıyor 1 kasım 2010 tarihinde tekrar yapıldı sonucum 1446 çıktı bu tahlilde başka bir referans aralığı ku llanılmış 5 haftalık gebede 217-7138
bu sonuçler ne anlama geliyor 2 günde bir 2 katına çıkması gerekiyormuş ama bu sonuç tam 2 katı değil biraz fazla lütfen yorumlar mısınız teşekkürler


Cevap:

Beta HCG yüksekliği ve değerlerin artması hamile olduğunuzu gösteriyor.Ancak kaç haftalık olduğu gibi bulgular için bu test yerine ultrason çok daha doğru bilgi verir.Beta HCG değerleri kafanızı çok karıştırmasın,hamileliğin haftası için ultrason sonucuna güvenin.

Bilgi Yok :

ya bi sorum olcaktı ben doktora çıkamıyorum kan testide %100 dogru çıkar dediler başka biriyle göndersem kan bakarlarmı yada belli olurmu acil cvp lütfn..:(


Cevap:

Hangi testden bahsettiğinizi belirtmemişsiniz.Ancak sizden kan alındıktan sonra,tahlil için laboratuvara giderekn siz veya başka birisi de bu kanı verebilir.

Bilgi Yok :

iyi günler gebelik testi icin kan tahlili yaptirirken kac saat oncesinden yemek yememek gerekli bir de bu testten 1 gün önce alkol almak problem yaratir mi


Cevap:

Alkol ve ya yemek yemek değerleri değiştirmez.

Bilgi Yok :

Arkadaşımın ailesi sigara kullandıgından şüphelendikleri için,arkadaşıma kan tahlili yaptırmayı düşünüyor.. Arkadasım Ailesinin Üzülmesini İstemediği İçin Kan Tahlilinde Sigara İçecegi Belli oLmasından Korkuyor Nikotin Vucuttan Ne Kadar Zamanda Cıkar (Arkadasım 4 aydır sıgara kulanıor ve Günde En Fazla10 dal sıgara Kullanıor) Yardımcı Olursanız Sevinirim Kolay GeLSiN...

Bilgi Yok :

Merhaba sigara we dier zararlı maddeleri kan tahlılı ortaya cıkarırmı?


Cevap:

Özellikle alkol ve uyuşturucu kullanımı tahlillerde ortaya çıkmaktadır.Sigara için ise özel tahlil yoktur.

Bilgi Yok :

Bende kan tahlili ve idrar tahlili yaptırıcam da kan tahlil yapılırken kan nerden alınıyor ve canım çok yanar mı?

Bilgi Yok :

öncelikle merhaba diyorum.son adetimin üstünden 37 güngecti hala adet görmedim kan testi yaptırcam kesin ve net sonuç beklenen adet günününün başlancıcından itibarenmi yoksa bitiminden itibaren mi 10 gün içerisinde yapıldığında net sonuç verir??


Cevap:

Adet tarihi için kullanılan standart adetin başladığı ilk günün dikkate alınmasıdır.Şu an gebelik testi yaptırabilirsiniz

; ;