;

Mucize Meyve Karadutun Faydaları Nelerdir?

Yayın Tarihi : 2018/06/06 11:45 • Güncelleme Tarihi : 2018/06/06 11:45 •
Karadut, yaz aylarında popülerliği artan ve özellikle çocukların en sevdiği meyvelerden biridir

Karadut, yaz aylarında popülerliği artan ve özellikle çocukların en sevdiği meyvelerden biridir. Sevildiği kadar da faydası çoktur. Aynı zamanda tadı da çok güzeldir. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karadutun saymakla bitmez faydası vardır. Çünkü tam bir vitamin ve mineral deposudur diyebiliriz. Karadut bazen kırmızı bazen de mor renkte karşımıza çıkmaktadır. Yumuşak ve oldukça hassas bir meyvedir. Kırmızıyken tadı ekşidir, rengi koyulaşmaya başladıkça tatlılaşır.

Karadut meyvesini taze meyve olarak yiyemiyorsanız suyunu da içebilirsiniz. Karadut suyu tüketmek de karadut yemek kadar faydalıdır.  Ayrıca karadutu pekmez ve karadut şurubu şeklinde tüketebilirsiniz.

Karadutun İçeriğinde Neler Vardır ve Faydaları Nelerdir?

Karadut tam bir diyet besinidir. Diyet lifleri bakımından çok zengindir. %85 oranında lif içerir. Bu da sindirimi kolaylaştırır ve hızlandırır. Hem doyum verir hem de kalorisi azdır. Bir avuç karadut sadece 60 kaloridir. 60 kalori tüketip günlük ihtiyacınız olan vitaminlerin büyük kısmını alabilirsiniz.

Karadut en çok C, E, A, D, B2, B12 ve K vitaminleri içerir. Bu vitaminler sağlıklı yaşam ve güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır. Vücudumuz için hayati önem taşıyan ve gerekli olan Omega 3 ve Omega 6 sağlıklı yağ asitlerinin içerir. İçerdiği mineraller ise sodyum, demir, bakır, magnezyum, niasin, selenyum, çinko ve beta karotendir. Karadut, doğal bir antibiyotik ve hastalık kovucu diyebiliriz.

Karadutun cilde ve saçlara olan faydası çok büyüktür. İçerdiği vitaminler ve mineraller antioksidan özellik sağlar. Bu da vücuttan toksinleri atarak doğal, temiz, esnekliği artmış, canlı bir cilt ve güçlü, parlak saçlar sağlar.

Karadut kadınların adet döneminin kurtarıcısıdır. Adet ağrılarını hafifletip rahatlama sağlar. Kan hücrelerini destekler, içerdiği demir minerali sayesinde kan yapıcı özelliği vardır.

Karadut güçlü bir mikrop kırıcıdır. Vücudu hastalıklardan korumanın yanında ağız ve diş sağlığına da çok iyi gelir. Dişlerin çürümesini önler.

Başta da belirttiğimiz gibi lif açısından çok zengindir. Sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsak hastalıkları için birebirdir. İçerdiği lifler sayesinde kabızlığı önler.

Karadutun kanser önleyici etkisi vardır. Tümör hücresinin büyümesini engelleyen maddeler içerir ve kanseri önler.

Kısacası böyle faydalı bir bitkiyi fırsatınız varsa ve sağlığınız için bir sakıncası yoksa düzenli olarak tüketmenizi öneriyoruz. Bu sayede vücut sistemlerinizde ve cildinizdeki sağlıklı değişimi fark edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum
; ;