PET - BT Tahlili Nedir? PET-BT Nerede Kullanılır?

Yayın Tarihi : 2018/08/01 17:20 • Güncelleme Tarihi : 2020/04/27 12:23 •
PET-BT başta kanser olmak üzere, kalp damar sistemi hastalıkları ve nörolojik hastalıkların tanısında kullanılan ve nükleer tıbbı da ilgilendiren gelişmiş bir tahlil yöntemidirPET-BT günümüzde en sık onkoloji hastalarında kullanılmaktadır.
PET - BT Tahlili Nedir? PET-BT Nerede Kullanılır?

PET-BT Tahlili Nedir?

PET-BT başta kanser olmak üzere, kalp damar sistemi hastalıkları ve nörolojik hastalıkların tanısında kullanılan ve nükleer tıbbı da ilgilendiren gelişmiş bir tahlil yöntemidir
PET-BT günümüzde en sık onkoloji hastalarında kullanılmaktadır.
PET-BT tahlilinde incelenecek hastaya radyoaktif madde verilir.Bu maddeye duyarlılık gösteren kanserli hücrelerin tanısı varsa kanserin yayılımının tespiti ve buna göre evrelendirilmesi yapılmaktadır.
Bu tahlil yöntemiyle aynı zamanda kanser tedavinine cevap alınıp alınmadığı ve kanserin hastada nüks edip etmediği (tekrarlayıp tekrarlamadığı) anlaşılabiliyor. 

PET-BT Tahlili Hastalara Nasıl uygulanıyor?

PET-BT tahlili yapılacak kişi ilgili merekze aç olarak gelmelidir.
Hastaya damardan incelemeye esas olmak üzere özel bir radyoaktif madde verilir.Bu madde verildikten sonra vücuda yayılması için 1 saate yakın bir süre beklenir.Ardından PET-BT görüntüleme  tahliline başlanır.
PET BT tahlilinin temel mekanizması kanserli hücrelerin diğer hücrelere göre daha fazla glukoz kullanmasına dayanır.
Hastaya damardan verilen ve glukoza benzeyen radyoaktif madde ise glukoz metabolizmasında artış gösteren kanserli  hücreleri ortaya çıkarmaktadır.
PET tahlilinde önce çok kısa bir süre için BT görüntüsü ama hemen ardından ise yarım atlik bir süreyi kapsayan PET görüntüsü elde edilmektedir.
Bu çok değerli nükleer tıp tahlili ile kanserli hücreler en hassas şekilde saptanabilmektedir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

Yorumlar

Yorum
k****************** :

Babam rektum ca kanseriydi. Kemoterapi ve radyoterapi aldı. İlk kontrolleri temiz çıktı. Ancak 2 ay sonra tekrar tümör olasılığı ile karşılaştık. Doktorlar, PET testi yatırmamızı önerdiler. Bu test nerelerde yapılıyor ve SGK'lı bir hasta için ücreti nedir?


Cevap:

Büyük hastanelerde yapılan bir testdir.Ücreti ise siz araştırın, yukarda pet ile ilgili detaylı bilgi var

  Sorularınızı cevaplayalım