Sağlıklı Ayak İçin Doğru Ayakkabı

Yayın Tarihi : 2018/01/10 14:10 • Güncelleme Tarihi : 2023/01/04 14:25 •

Bir ayakkabının hangi ortamlarda, ne sıklıkla giyildiği, ne kadar süre ayakların içinde kaldığı; ayakkabı seçimlerinde en önemli husustur.

Sağlıklı Ayak İçin Doğru Ayakkabı

Ayakkabı tercihi ayak sağlığı için oldukça büyük öneme sahiptir. Ayağınıza giydiğiniz ayakkabılar insan vücudunun yükünü taşıyan ayak için son derece rahat olmalıdır.
Özellikle sürekli ayakta duran ve çalışanlar için rahat bir çalışma ortamı için ayakkabı seçimi göz ardı edilmemelidir.
Yanlış ayakkabı seçimi başta nasır, ayak kokusu ve rahatsız çalışma için yatkınlık sağlamaktadır. 

Ayakkabıyı Ne Sıklıkla Giyersiniz?

Bir ayakkabının hangi ortamlarda, ne sıklıkla giyildiği, ne kadar süre ayakların içinde kaldığı; ayakkabı seçimlerinde en önemli husustur.

Ayakkabı içinde ayağın kalma süresi uzunsa; ortapedik olması çok önemlidir. Ayakların rahat olması demek sizin günlük işlerinizde de rahat edebilmeniz anlamını taşır. Ayrıca uzun süreler boyunca ayağın ayakkabı içinde kalmasının doğurduğu en büyük sağlık sorunu mantardır. Terleten bir ayakkabınız varsa, bu ayakların ve çorapların nemlenmesi anlamına gelir. Mantarlar nemli ortamları severler ve bu ortamda üremelerine devam ederler. Bu sebeple hava alan ayakkabılar giymek çok önemlidir. Ayrıca mantar, bulaşıcı da bir hastalıktır. Başka bireyle ayakkabı, terlik, çorap paylaşımlarında toplum sağlığını da tehlikeye atan bir durumdur. Bu sebeplerle ayakkabıların hava alması, hiç olmazsa gün içinde birkaç dakika ayakkabıların çıkarılması, ayak sağlığı için çok önemlidir.

Ayak; yapısı itibariyle girintili bir şekle sahiptir. Bu yapının korunması, ayağın vücut yükünü daha kolay taşımasını sağlar. Bu sebeple özellikle ayakta çalışan kişiler, bu girintiyi koruyacak şekildeki ayakkabılar tercih etmelidir. Ayrıca destek tabanlık kullanarak daha yumuşak bir basma yüzeyi oluşturmak yine ayak rahatı için çok önemli bir unsurdur.

Ayak Sağlığında Yapılan En Büyük Hata

Şüphesiz yanlış ayakkabı seçimi ayakları en çok hasta eden durumdur. Ancak ayakların havalandırılması da özellikle kış aylarında ihmal edilen bir durumdur. Yapılan büyük bir hata da; çorapla yatmaktır. Ayakların her gün hava almaya ihtiyacı vardır. Bu sebeple çorapla uyumak doğru değildir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?