Acilde lenfadenit teşhisi koydular ve cipro+augmentin antibiyotik reçete edildi

Hocam merhaba , kasık ağrısı şikayeti ile acile gittim , Acilde lenfadenit teşhisi koydular ve cipro+augmentin antibiyotik reçete edildi , birkaç hafta ya ağrı geçer , yine genel cerrahiye danış dedi , genel cerrahi elle muayende anlamlı bir bulguya rastlamadım kan tahlili yapalım dedi, hocam kan tahlilimi yorumlayabilirmisiniz, genel halsizlik mevcut.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sonuçlarınızı inceledik.Lenfadenit yönünden sonuçlarınızda WBC yüksekliği dışında bir problem görülmüyor. WBC yani lökosit değeri enfeksiyonlarda yükselebilir. Ancak çok hafif bir yükseklik var, muhtemelen bir kaç hafta sonra normale dönecektir. Kayda değer bir yükseklik görülmüyor ancak. Antibiyotik tedavisi de bu değerlerin düşmesinde rol oynayacaktır.
EGFR değerinizde bir düşüklük var. Böbrek fonksiyonlarında bir sorun olabileceğini gösteriyor bu sonuç bu yönde bir üroloji ve/veya nefroloji doktoruna başvurabilirsiniz.eGFR testinin normalin altında olması böbrek fonksiyonları yönünden yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu göstergesidir.

Demir değeriniz de normal değerin alt sınırı olan 71 değerinde. Demir değerinizin biraz da yükselmesi gerek.Önceki değerleriniz 100 ün üstünde imiş. Demir değerlerinizde düşme var. Bu duruma reaksiyoner olarak da demir bağlama kapasitesi değerleriniz yükselmiş olabilir.Demir değerlerinizdeki düşme halsizliği de beraberinde getiriyor olabilir.Bu yönde doktorunuz ferritin tahlili de isteyip gerek görür ise demir tedavisi planlayabilir.

Bunun dışında bazı kan sayımı değerlerinizde hafif de olsa yükseklik var. Bunlar PLT, HGB ve RBC. Ancak kayda değer endişe verici yükseklik değil bunlar. Bu nedenle klinik olarak çok anlamlı gözükmüyorlar.

Son olarak glukoz yani kan şekeri değeriniz 104 çıkmış. Biz bu değerin 100 ü geçmesini pek istemeyiz. İnsülin direnci ve şeker hastalığı riski yönünden gerek görülürse ilave testler için de bir endokrinoloji uzmanına bu yönde danışabilirsiniz.Zaten sonuç raporunda da bu değer bozulmuş açlık glukozu olarak belirtilmiş.