Akciğer filminde peribronşiyal kalınlaşmalar nedir?

Hocam merhabalar. Akciğer filmi çektirdim. Sonuç raporunda peribronşiyal kalışmalar yazıyor. Tedirgin oldum. Anlamı nedir? Korkmalı mıyım? Peribronşiyal kalınlaşma ne anlama gelir?

Tahlil.com Cevabı :

Akciğer içindeki bronşların (hava yollarının) cidarının, etrafının normale göre daha kalın olması anlamına gelir. Bronşektazi dediğimiz bronşların normale göre daha geniş olmasıyla karakterize akciğer hastalığında, astım, KOAH gibi havayollarının daralmasıyla seyreden akciğer hastalıklarında, sık geçirilen bronşitler sonrasında, sigara içenlerde akciğer filminde peribronşiyal kalınlaşmalara rastlanılabilir. Bu nedenle bu tür bir öykünüz var ise bir göğüs hastalıkları uzmanına en kısa sürede başvurmanızı öneriiyoruz. Gerekirse size ilave muayene ve tahliller isteyerek varsa hastalığınız hakkında sizleri bilgilendirecektir.