Ayaklarımda ve vücudumda ödemden şikayetçiyim, test sonuçlarım ektedir, sizce ne yapmalıyım?

24 yaşındayım, 2 ay önce evlendim. Düğün zamanı yaklaşık bir hafta kadar geciktirici kullandım, o gün bugündür vücudumda daha önce karşılaşmadığım şeyler yaşıyorum. Ayaklarımda ödem oluştu, haftada bir iki gün bilek kısmından aşağısı şişiyor. Zonklama şeklinde sızlayan bir ağrı yapıyor. Bazen baldırlara da vuruyor. Bir de gören herkes vücudumda şişkinlik ve gerginlik olduğunu söylüyor. Çalıştığım için sürekli izin alamıyorum ancak en son yapılan kan testi ve idrar tahlilim ektedir. Belki de basit bir sorundur ancak, ailemde damar hastalıkları olabildiği için oraya da görünmem gerekir mi? sizce sonuçlar bir sorun teşkil ediyor mu?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar sonuçlarınızı inceledik. Belirgin olarak kansızlık ve demir eksikliği bulgularınız var. Kan tahlilinde HGB ve HCT değerleriniz düşük çıkmış. Sırasıyla 11,5 ve 37,3. Bu değerlerdeki düşüklük kansızlık yani anemi ihtimalini akla getiriyor. Ayrıca Ferritin değeriniz de 10,1 çıkmış. Bu test önceki tahlillerinizde de düşük çıkmış. Bu değerin düşüklüğü vücudunuzda demir depolarının yeterince dolu olmadığını gösteriyor. Demir eksikliği yönünden bir tedavi almanız gerekebilir. Damar sertliği ile ilgili sonuçlarda herhangi bir olumsuz durum ise gözlenmiyor. İdrar tahlilinizde de kayda değer bir sorun görülmüyor. Sadece epitel değerinizde hafif bir yükseklik var ancak şikayetlerinize sebep olacak bir durumu göstermiyor bu yükseklik. Ancak kullandığınız adet geciktirici hormon dengelerinizi bozmuş olabilir. Hormon dengelerinizin bozulması şişlik şikayetinize sebep olabilir. Bu nedenle bir kadın doğum doktoruna başvurmanız uygun olacaktır. Demir eksikliği yönündne de tedavi olmanız gerekebilir. Geçmiş olsun dileriz.