Beta HCG değerim 10,99 iken 2 gün sonra 13,33 oldu. Çok mu yavaş yükseliyor?

Beta HCG değerim adetime 3 gün kala beta 5,93 dü, 1 gün kala adete 10,99 oldu, bu tarihten iki gün sonra da yani dün 13,33 olmuş, çok mu yavaş geçiyor kesin kimyasal mı sağlıklı olabilir mi öneride bulunur musunuz ne yapayım

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, öncelikle şunu belirteyim şu an için panik olmanızı gerektiren bir durum yok. Daha önceden de belirttiğim üzere gebeliğin başlangıç sürecinde kanda Beta HCG test sonuçları katlanarak gitmelidir. Yani ilk test sonucunuz 5,93 nasıl 2 gün sonra 10,99 a çıktıysa, 2 gün sonra da 20 li değerlere gelmesini beklerdik. Ancak bu değer 20 nin altın kalıp 13,33 olmuş.
Şu bilgiyi vermek isterim . Normalde kanda Beta HCG değerinin 6 ile 25 arasında olması gri alan olarak tanımlanır. Yani bu ara değerdir. Beta HCG değerinin bu aralık  üzerine çıkıp 25 i geçmesi ise gebelik yönünde kuvvetli bilgi veriri.
Bizim de 25 ve üstü olmasını beklememiz gerekir 2 gün saonra yapılacak Beta HCG testinde. Şu anda mağızdaninizi bozmadan 2 gün sonra yapılacak testi beklemenizi öneririm.
Özellikle bu süreçte yapılacak Beta HCG testleri çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir hamile olup olmadığınız yönünden.
Tüm hastalarıma şu bilgiyi de sürekli vermekteyim. Kesin gebelik tanısı sadece kanda  Beta HCG testi ile konulmaz gebelik tanısı için gebelik kesesinin ultrason muayenesinde de görülmesi çok önemlidir. Doktorunuz ancak o zaman size gebelik yönünden en doğru bilgiyi veirir.Şu anda size önerim mağızdaninizi bozmayın, düzenli uykunuzu uyuyup beslenmenize dikkat edin. Bir sonraki test sonucunu bekleyin. Bakalım Beta HCG değeri istediğimiz ölçüde yükselecek mi?

Sevgilerimle,