Büyümenin devam edip etmediği nasıl anlaşılır? Epifiz açıklığı ile belli olur mu?

 Yaşım 18 kemik yaşımda 18 epifizlerim kapanmışmıdır growth hormon ve igf-1 değerleri düşük çıktı boy için soruyorum kemik yaşına göre mi epifiz açıklığı öğreniliyor?

Tahlil.com Cevabı : Bu durumda size önerimiz bir endokrinoloji uzmanına başvurmanız.Radyolojik inceleme sonrası büyümenin devam edip etmeyeceği anlaşılacaktır.Bu konuda en doğru bilgiyi ise çekilecek bilek grafisi verir.İnceleme sonrası büyüme plağı kapalı ise büyüme durmuş anlamına gelir.Büyüme plağı açık ise büyüme devam edecek anlamındadır.Büyüme genel olarak 18 ile 21 yaşlarına kadar devam eder.