Demir yuksekliği çıktı tahlilimde

Merhaba , tahlil sonuçlarımda demirim yuksek cıktı . Magnezyum ve b12/ vitamin degerlerimde dusuk cıktı . Genel tahlillerimi Yorumlatmak istiyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar tahlillerinizi inceledik. Magnezyum değeriniz 1.9 çıkmış. Ancak normal değer aralığı 1,8-2,5 arasında.Yani normal sınırlarda.
Vitamin B 12 değeriniz ise 276 çıkmış Bunda da normal aralık 190-663 arasında ve normal değerlerde sonucunuz.
Evet demir değeriniz yüksek çıkmış. 224 çıkmış sonucunuz ancak  23-134 normal değerler. Demir yüksekliğiniz normal değil.
İlk olarak önerimiz tahlilin tekrarlanması, tekrar ettirmekte fayda var. Yine bu değeriniz yüksek çıkarsa aşağıda belirtiğimiz nedenlere bağlı olabilir:
Demir düzeyi  yüksek olanlar demir içeren gıdaları gazla tüketmiş veya fazla dozda demir ilacı kullanmış olabilir.
Ayrıca  “hemokromatozis” olarak bilinen bir hastalıkta da yüksek demir değerleri görülebilir. Yüksek kan demiri genellikle vücudun diyetten çok fazla demir emdiği bir hastalık olan hemokromatozun sonucudur.

Yüksek demir düzeyleri bazı karaciğer hastalıklarında ve akdeniz anemisi (talasemi)  denilen bir kansızlık hastalığında da görülebilir. Ancak bu durumların araştırılması için tercihen bir üniversite ve/veya araştırma hastanesi hematoloji ve gastroenteroloji bölümlerine başvurmakta yarar var.
Ancak başka bir tahlile daha dikkatinizi çekmek istiyoruz. Açlık kan şekeriniz 101 çıkmış.Glukoz (Açlık) olarak gözüküyor. Biz 100 ün üstü değerleri biraz riskli görüyoruz şeker hastalığı yönünden her ne kadar 110 a kadar normal aralıkta olsa da değeriniz bu tahlile dikkat edelim. Kilo probleminiz varsa kilo vermeye gayret edin ve düzenli egzersiz yapın. Glukoz (Açlık) değeriniz 100 ün altında yani 2 basamaklı rakamlarda olursa çok daha iyi olacak.