Erken dönem sakroileit açısından anlamlı olabilir mi?

Merhaba Kuyruk sokumu MR: Her iki sakroiliak eklemi oluşturan kartijal yapılarda minimum sinyal artışı izlenmiş olup görünümler erken dönem sakroileit açısından anlamlı olabilir. Nedir hocam bu?

Tahlil.com Cevabı :

MR sonucunuzda sakroileit bulgularına rastlanılmış. Sakroilei sakroiliak eklemin iltihabıdır.Burada, şiddetli ağrılar ve hareket kısıtlılığı olabilir. Ayrıca sakroileit tablosunda, ateş, deri döküntüleri ve ishal görülebilir. Ağrı sakroileitin ilk evresinden itibaren kendini gösterir ancak bu durum kimi zaman bel bölgesinde yaşanan diğer ağrılarla ve sırt ağrısı ile karıştırılabilir.

Sakroileit ankilozan spondilit gibi iltihaplı romatizmal hastalıklar, burusella (peynir hastalığı)  ve tüberküloz (verem) gibi mikrobik hastalıkların sürecinde izlenebilir. Ayrıca crohn hastalığı, ülseratif kolit veya gut hastalığına da eşlik edebilmektedir.Doktorunuz bu yönde araştırma ve ilave tahliller yapmalıdır. Tercihen bir üniversite hastanesinde romatoloji ve immünoloji bölümlerinde ve/veya fizik tedavi kliniğinde muayane olmanızı öneririz.