Genel checkup yorum ricası, tsh yüksekliği, d vitamini düşüklüğü, HOMA yüksekliği

Önemli bir şikayetim yok, sadece ağır grip geçirdim , herhangi bir ilaç kullanmadan iyileşmeye çalıştımve griple beraber pen*s ucunda hafif bir yanma başladı, Grip geçti ama bu şikayetim halen devam ediyorBelirli aralıklar checkup yaptırmaktayım. Testlerimi yorumlamanızı rica ederim

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, iyi ki check up yaptırmışsınız. Önceden tedbir alınabilecek ve tedavi edilebilecek bazı sorunlar ve tahlillerde anormallikler çıkmış. Sırasıyla sizi bilgilendireyim.

1.HOMA IR indeksi değeriniz 4,7 ile yüksek çıkmış. Bu durum şeker hastalığının bir habercisi olan insülin direnci dediğimiz sağlık sorununu gösteriyor. Zaten kolesterol değeriniz de 235 ile yüksek çıkmış. Kötü kolesterol olarak da bilinen ve yine düşük olmasını istediğimiz LDL kolesterol değeriniz de 184 çıkmış. Bu da yüksek. Kilo durumunudan bahsetmemişsiniz ama kilo probleminiz var ise kilo vermeniz ve düzenli egzersiz uygun olacaktır. Ayrıca insülin direnci ve diyabet yani şeker hastalığı yönünden de en kısa sürede  bir endokrinoloji uzmanına başvurmanızda yarar var.

2. TSH hormonu değeriniz de  yüksek. 10,2 çıkmış TSH yüksekliği olması hipotiroidi sorununuz olabileceğini düşündürüyor.Yani tiroid beziniz yavaş çalışıyor olabilir.
Bu durumda daha ileri tetkik, muayene  ve tedavi için yine endokrinoloji bölümüne başvurmanız uygun gözüküyor.

3.D vitamini değeriniz de çok düşük. D vitamini 9,7 çıkmış. Acilen bu yönde de tedavi olmanız ve doktorunuzun önereceği ilaçlarda D vitamini değerinizin yükselmesi gerekiyor. 9,7 olan değerin 40 lı rakamlara çıkması ideal.
D vitamini eksikliği halsizlik ve kemik ağrıları yapabilir. Ayrıca magnezyum değerinizi de ölçtürmenizi öneririm. D vitamini eksik olanlarda magnezyum eksikliği de görülebilir. Tahlilinde magnezyuma bakılmamış.

4.Son olarak anemi yani kansızlık bulgularınız var. HB ve HCT yani hemoglobin ve hematoktir değerleri sırasıyla 13,1 ve 38 çıkmış. RBC değerinizdeki düşüklük de bu durumu destekliyor.Bu durumda demir değerlerinizin de bakılması gerekebilir.Aynı zamanda vücudunuzda demir depolarını gösteren ferritin testi de yol gösterici olabilir. Bu sonuçlara göre doktorunuz demir içeren bir tedavi planlayabilir size. Bu yönde de yine gideceğiniz endokrinoloji uzmanı sizi yönlendirecektir.

pen*s ucundaki yanma sorunu için ise bir üroloji uzmanına başvurabilirsiniz bu yönde muayene ve tahliller isteyebilir.İdrar tahliliniz normal çıkmış.

Diğer tahlillerinizde ise bir sorun görülmüyor kayda değer olarak.