Genel değerlendirmeleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Merhabalar hocam, annem 58 yaşında, düzenli kan bağışında bulunuyor. Son zamanlarda eklemleriyle ilgili ve arada da halsizlik ve baş ağrısı şikayetleri var sadece. Tahlil sonuçları ektedir. İyi çalışmalar.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Annenizin sonuçlarını inceledim. Kan sayımı ile demir değerlerine dair tahliller yapılmış. Anneniz 58 yaşında. Yaşına göre tahlilleri normal. Bir tek RDW değerinde hafif bir yükseklik var.Anneniz demir eksikliği yönünden demir tedavisi görmüş müydü?
Kansızlık nedeniyle veya demir eksikliğinde, hastaya uygulanan demir tedavisi (demir içeren ilaçların kullanılması)  sırasında ve tedavi sürecinde kan hücresi eritrosit değeri yükselince hemogram testinde RDW değeri de yükselir. Kansızlık nedeniyle demir preparatı kullananlarda tedaviye en erken yanıtın hemogram testindeki parametrelerden RDW’de görüldüğü gösterilmiştir.
RDW artışı yani yüksekliği demir tedavisinin iyi yönde olduğunun göstergesidir.

Ancak RDW değeri tek başına bir hastalık göstergesi değildir. Bu nedenle RDW yüksekliği çok da dikkate almayalım zaten çok hafif bir yükseklik var.
Halsizlik şikayeti için demir tahliline ilave olarak D vitamini,B12 vitamini ve folik asit testleri de yol gösterici olacaktır. Özellikel günümüzde D vitamini eksikliği toplumumuzda sıklıkla görülüyor. Halsizlik araştırmasında özellikle bu testin de yapılmasını öneriyorum tabi az önce bahsettiğim diğer testlerle birlikte.

Baş ağrısının bir çok nedeni olabilir. Ancak öncelikle bir tansiyon değerini görelim annenizin tansiyon yüksekliği de özellikle ense tarafında görülen baş ağrılarına sebep olmaktadır. Tansiyon değeri normal ise baş ağrısı araştırması için tercihen nöroloji doktoruna başvurmakta yarar var.

Sonuç olarak gönderdiğiniz tahlil sonuçlarında kayda değer bir anormallik yok. Annenizin halsizlik ve eklem şikayetleri ile baş ağrısı şikayetleri arasında da bir bağ gözlenmiyor.

Son olarak eklem şikayetleri ile ilgili de bir fizik tedavi doktoruna başvurabilirsiniz.

Annenize geçmiş olsun diliyorum.