Halsizlik ve kansızlık için tahliller

Hocam merhaba , halsizlik ve idrarda yanma şikayeti ile urolojiye gitmiştim , tahlillere göre antibiyotik başladı ve dahiliyeye de görün dediler , dahiliye gittiğimde demir eksikliğ için demir ilacı verildi yaklaşık 2 aydır kullanıyorum , kaçak yok ise demir depoları dolmaya başlar demişlerdi ,tahliller ektedir yorumlamanızı rica ederim

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba,

Sonuçlarınızı inceledik. İlk olarak 17 Haziran'da test vermişsiniz.Bu sonuçta kreatin yüksekliği dışında anormal bulgu yok. Bol su içmeniz bu değeri yükseltecektir. 24 Haziran tarihli tahlilde kande depo demiri gösteren Ferritin değeriniz (9.59)  düşük çıkmış. Zaten bu yönde de tedaviye başlanmış. Bu arada kolesterol ve trigliserit değerleriniz de yüksek. Kan yağlarındaki yükseklik kalp hastalığı riskini arttırabilir.Bu konuda diyet gerekebilir.
Son olarak 5 Ağustos tarihli tahlilinizi inceledik. Bunda demir değeri normal çıkmış. Ancak bu tahlilde daha önce 9.59 olarak düşük çıkan ferritin tahliline bakılmamış ancak demir değeriniz normal sınırlarda 95 olarak çıkmış. Tabii bu olumlu. Bu arada demir bağlama kapasitesi testinin de yüksek çıkması halen demir eksikliğinin depoların dolması yönünde devam ettiğini gösteriyor. Sonuç olarak vücutta demir depolarının dolması ayları alabilir. Hemen 1-2 ayda depoların dolması beklenmez. Ancak tedaviniz olumlu yönde ilerliyor. Doktorun da dediği gibi vücudunuzda kanama gibi bir kaçak yok ise depolar dolacaktır. Ancak bir kaç ay daha ilaçlarınızı doktorunuzun önerilerine göre kullanmanızda yarar var. Ferritin testinin tekrar bakılması ve bu değerin normale dönmesi tedavinizin olumlu gittiğini gösterecektir.Geçmiş olsunç