HSV II Igg Pozitif olan kişi HSV II'yi bulaştırırmı

Merhaba, Ekte yer alan tahlil sonucunda olduğu gibi HSV 2 IgM Negatif ama HSV 2 IgG Pozitif (42.68 RU/mL) olan kadın, cinsel birliktelik ile HSV 2 virüsünü partnerine bulaştırırmı ? Bu konuda çelişkili bilgiler okudum ve dinledim. IgG antikorları koruyucu anlamında olmadığı ve IgG pozitif olan kişinin Hsv 2 virüsünü bulaştırabileceği görüşünü ifade edenler olduğu gibi bulaştırmaz diyenlerde var. Bu konuda bilgi alabilirmiyim.Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler, genital herpes enfeksiyonlarında virusun vücuttan tam olarak yok edilmesi mümkün değildir, herpes lezyonları vücuttan tedavi ile yok edilse bile bu kişilerde dönem dönem bu lezyonlar ortaya çıkabilir. Özellikle vücut savunmasının azaldığıyoğun stresli dönemler, aşırı sigara ve alkol tüketimi, ateşli hastalıkların yaşanması, uyku problemleri olan dönemler, dengesiz ve yetersiz beslenme, kanser vb ek hastalıkların yaşandığı dönemlerde herpes enfeksiyonlarının tekrarlama riski yüksektir. Bu nedenle bu kişilerin düzenli doktor kontrolünde olması ve gerektiğinde tedavi almalarını öneriyorum. Kişide IgG antikorlarının pozitif olması enfeksiyonun daha önceden alındığının göstergesi olup koruyuculuğu yoktur.

Bu nedenle cinsel partnerinizle ilişki sırasında kondom kullanılması ve kişisel eşyaların ortak kullanılmaması önemlidir, ayrıca cinsel partnerinizde herpes enfeksiyonu varsa düzenli doktor kontrolünde olmanızı da öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.