idrar yolu enfeksiyonu şüphesi

Hocam merhaba , 2 gün boyunca ciddi halsizlik titreme nöbetleri ve 39,5 ateş ile acil servise kaldırıldım , hemen hemen her sene yaz aylarında aynı sorunları yaşamaktayım , daha önce prostat ameliyatı oldum , acil servis doktoru PIYELOSEPTYL 30 FILM TABLET ve parol verdi , kan tahlillerim ektedir , hocam ilaçlara devam mı etmeliyim branş doktoruna mı görünmeliyim?Antibiyotiğin 3. günü ama halsizliğim devam ediyor ayrıca şeker hastasıyım ,tahlilerimi yorumlamanızı rica ederim,

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. Kan tahlilinizde WBC yani lökosit değeri 16,8 çıkmış. Bu değer yüksek ve enfeksiyon bulgusu olarak değrlendirilebilir. 27.08. 2022 tarihli idrar tahlilinizde de 15-10 lökosit ve 6-7 eritrosit çıkmış. Bu değerler de idrar yollarınızda enfeksiyon olasılığını gösteriyor. Ancak idrar yolu enfeksiyonunun kesin tanısında idrar kültürü tahlili çok önemlidir. Ancak ne yazık ki bir çok doktor bu tahlili istememektedir. Acil servis muayenelerinde de genellikle bu tahlili doktorlar istemezler. İdrar kültürü tahlili ile idrar yollarında varsa bir enfeksiyon bu enfeksiyona sebep olan mikroorganizma ve onu tedavi eden antibiyotik de belirlendiğinden doktora çok yol gösterici ve faydalı bir tahlildir. Doktorunuz PIYELOSEPTYL tedavisi başlamış.Genellikle bu antibiyotik tek başına enfeksiyon tedavisinde kullanılmaz. Yanına başka bir antibiyotikle kullanılması daha uygundur.

Sonuç olarak idrar yolu enfeksiyonu şüpheniz var, ancak buna uygun nokta atış antibiyotiğin belirlenmesi için idrar kültürü ve antibiyogram testi size çok faydalı olacaktır. Bu tahlilin yapılması için bir üroloji doktoruna başvurmanız uygun olacaktır. Bu muayeneye kadar da doktorunuzun reçete ettiği ilacı kullanabilirsiniz.Şeker hastası olmanız da zaten sizin enfeksiyonlara daha duyarlı olmanıza sebep olabilir. Bu hastalık nedeniyele enfeksiyonların tedavi olması da güçleşebilir. Alternatif bir antibiyotik ve idrar yolu enfeksiyonunun varlığının kesin tanısı için idrar kültürü yapılmak üzere bir branş doktoruna başvurmanız uygun olacaktır.