Öpüşme yoluyla hiv - 2

Merhaba,yaklaşık 5 ay önce kız arkadaşımla uzun süren bir öpüşme yaşadım sonrasında hiv geçip geçmediğini merak ediyorum kanama olup olmadığınıda hatırlamıyorum.Eğer ki kanama olmuş ise risk var mıdır ? 5.ayda gece terlemeleri,deri döküntüleri başladı psikolojim bozuldu, test yaptırmaya gerek var mı ? İçimin rahat etmesini istiyorum yoksa gerçekten kafayı yicem

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba içiniz rahat olsun sadece öpüşmek ile HIV bulaşmaz. Zaten temas sonrası enfeksiyona yakalanma durumunda bile, 5 ay gibi kısa süre içinde  içinde HIV enfeksiyonu hiç bir belirti vermez.
HIV enfeksiyonu, terle, solunan hava ile, ortak kullanım alanları ile, ortak giysi ve mutfak ürünü kullanmak ve tükürük ile bulaşmaz. Bu nedenle öpüşme ile de bulaşmaz. Bahsettiğiniz belirtiler enfeksiyon bulaşıp da kişide hastalığa yol açtıktan yıllar sonra hastalığın en ileri safhaya ulaştığı dönemde görülebilen belirtilerdir. Özellikle bu nedenle test yaptırmanıza gerek bulunmuyor. HIV yönünden bahsettiğiniz öpüşme ile ilgili bir tehdit içinde olduğunuzu kesinlikle düşünmüyorum.

Bu konuda psikolojinizi bozan bir takıntı durumu da olabilir.HIV korkusu ve HIV fobisi olarak bilinen bu durum da bazı kişilerde sağlığı bozabiliyor. Bu takıntı ve huzursuzluğunuz devam ederse psikiyatrik yönden bir destek almanız gerekebilir.