Basofil (Bazofil) Nedir? Basofil Yüksekliği Ne Zaman Olur?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 19:00 • Güncelleme Tarihi : 2018/11/28 09:16 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun
Basofil  lökosit yani akyuvar hücresidir.Kan sayım parametrelerinden biridir.Basofil yüksekliği bir çok nedene bağlı görülebilir.Tek başına basofil yüksekliği direkt olarak bir hastalık tanısı koyulması için yeterli değildir.Doktorunuz bu durumlarda gerek görür ise ilave tahliller ile basofil yüksekliğinin nedenlerini araştırmalıdır.
Basofil (Bazofil) Nedir? Basofil Yüksekliği Ne Zaman Olur?

Basofil Nedir?

Basofil tam kan saımı diğer adıyla da hemogram testi parametrelerinden biridir.Basofil lökosit yani akyuvar hücresidir.
Basofil testi kan sayımı tahlilleri arasında en sık merak edilenlerden biridir. Basofil lökositlerin alt grubu olan bir granülositdir. Basofil hücresi periferik yayma testinde mikroskopik incelemede mor rekte görülür.Basofilin önemli bir görevi de fagositoz yapabilmesidir. Bu şekilde bağışıklıkta ve immun sistemde rol oynamaktadır. Basofil vücut savunmasında rol alır.

Basofil Düşüklüğü Nedir?

Basofil hücresi lökositlerin içinde % 0,5 ile % 1’i arası oranıyla en az miktarda bulunanıdır..Bu nedenle bazı periferik yayma tahlillerinde görülemediği ve % 0 çıktığı durumlar da olabilir. Bu olağan bir durum olabilir.Basofil düşüklüğü veya bulunmaması olarak raporlanan tam kan sayımı ( hemogram) sonuçları normal kabul edilmelidir.

Basofil Hücresinin Yapısı Nasıldır?

Basofil hücrelerinin yapılarında histamin ve heparin bulunur. Basofil hücreleri aynı zamanda bu maddelerin  salınımında da rol üstlenebilirler. Periferik yayma tahlilinde veya tam kan sayımında basofil miktarı % 1 ve üstü çıktığında basofil  yüksekliğinden bahsedilebilir.
  

Basofil Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

  • Bazofilik lösemi
  • Miyeloproliferatif hastalıklar
  • Hodgkin hastalığı
  • Kolit (Barsak İltihabı)
  • Hipotiroidi
  • Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)

Basofil Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?

Basofil testi yorumlanmasında Tahlil.com doktorları olarak vurgulamak istediğimiz önemli bir nokta var. Tek başına basofil testi yüksekliğinde asla panik olunmamalıdır. Tek başına basofil yüksekliği ile hiçbir hastalık tanısı koyulamaz. Doktorunuz gerek görür ise ilave tahliller de isteyecek ve durumunuzu değerlendirecektir. Basofil düşüklüğü ise klinik olarak hiçbir anlam ifade etmez ve asla bir hastalık bulgusu olarak değerlendirilmemelidir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
z********** :

Merhaba ben daha önce guatr geçirmiştim.42 yaşındayım kadınım. Kan tahlilinde LDL 151, Eozinofil 0.11, Bazofil 0.08, MPV 12.0 çıktı acaba çok buyuk bir tehlike varmı ?


Cevap:

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik görülmüyor. LDL değeriniz de düşse iyi olur.Diyet ve düzenli egzersiz bu değeri düşürmede etkili olabilir.

s**************** :

Şlaç kullanımına bağlı olarak AST ve ALT değerlerim yüksek çıkmıştı. ilacı bıraktıktan sonraki 2. haftada ise aynı değerler normal çıktı. sadece Bas değerleri yüksek çıkmış, bu önemli bir durum mu? Bas# 0,32 (normal: 0-0,2) Bas%5,4 (normal: 0-2)


Cevap:

Bazofil yüksekliğine çok takılmayın.Tek başına fazla bir anlam ifade etmez.Zaten tam kan sayımının tüm parametreleri ile birlikte değerlendirilmelidir.

?