;

Şeker Hastaları Bayramda Dikkatli Olmalı

Yayın Tarihi : 2017/06/21 11:18 • Güncelleme Tarihi : 2017/06/21 11:18 •
 Bayramın gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır

 Bayramın gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır. 

Hastalar, bu dönemde de ağır yemeklerden kaçınmalı, özellikle de kendilerine ikram edilen tatlıları yememeye gayret etmelidir. Yenen küçük bir parça tatlı bile,tüm gün yapılan diyeti ve kan şekeri ayarını bozabilir. Bayram sofralarını süsleyen kalorili yiyeceklere, özellikle de tatlılara karşı koyamayan şeker hastaları, kan şeker düzeylerindeki yükselme veya düzensizlik gibi sorunlar nedeniyle sonradan ciddi rahatsızlıklar yaşayabiliyor.Ayrıca diabet rahatsızlığı olmayan kişilerin de Bayramda aşırı derecede tatlı tüketmeleri ve gıda almaları da sağlıklarında problem yaratabiliyor. 

Şeker hastalarına bayramda baklava yerine meyve tüketmelerini önerilmektedir. İnsülin kullanan çocuklarında bayramda tatlı yemelerinde ane babalar dikkatli ve tedbirli olmalıdır.Anneler çocukları için hem damak, hem de göz zevki açısından diyabetik reçellerle kurabiye yapabilecekleri gibi piyasada kolaylıkla bulanabilen diyabetik şeker veya çikolataları tercih edebilir. 

Şeker hastaları bayramda da uzun süre aç kalmamalı ve ideal olarak 2 saatte bir gıda tüketmelidir.Şeker hastalarını ağırlayacak ev sahipleri de ikramlarda baklava veya diğer tatlılar yerine meyve veya diabetik şekerlerle hazırlanmış sütlü tatlıları tercih edebilir. Bayramda alınacak fazla kalorilerin yakılması şeker hastaları için gerekli olduğu gibi sağlıklı kişilerde de gereklidir.Bunun için mümkünse ziyaretlere giderken araba yerine yürüyüşün tercih edilmesi ve asansör yerine merdiven kullanılması önerilmektedir.

Yorumlar

Yorum
; ;