Jileten Hiv Bulasırmi

Askerdeyken kulandım jileti baskası kullandı gibi süphem oldu eger kullandıysa bana hiv bulasma Oranı cok yüksekmidir traj olurken yüzümde bi kanama oldunu hatırlamıyorum ama cok az kanama varsa bile bulasma ihtimali cok yüksekmidir ?Sonuclar negatif olmasına ramen cok fazla hiv ve diger bulasıcı hastalıkların testlerini yaptırıyorumBu jilet olayından sonrada yaptırmama gerek varmı yoksa konuyu kapatıyımı hocam kısa ve öz sekılde anlatırsanız sevinirim belki jileti kullanan dahi olmadı ama bende takıntı oluyor böyle Tesekür ederim simdiden

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, sorunuzu inceledim. HIV enfeksiyonu büyük bir çoğunlukla cinsel enfeksiyonlarla bulaşır. HIV virüsü dış ortamkara oldukça dayanıksız bir virüstür. Kuru ortamlarda 5-10 dakika içinde ölür. Ayrıca HIV bulaşı için belli bir miktarda virüsün vücuda alınması gereklidir, tek bir iğne batması veya ortak eşyaların nadiren kullanılması ile HIV virüsü geçmesi söz konusu değildir.

Sizin durumunuzda ise kullanılan jiletin kanlı olması, sizin o jileti arkadaşınız kullandıktan hemen sonra kullanmanız ve kullanırken de sizde de kesik olması gibi bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle daha önce kullanılmış bir jiletle size HIV virüsü bulaşması ihtimali sıfıra yakındır. Ayrıca kişiler askere kabul edilirken HIV, HBsAG ve HCV testleri yapılmaktadır. Bu nedenle risk yok gibi duruyor..

Ancak bu konuda kafanızda takıntı olmuş gibi görünüyor. Bu nedenle jileti kullandıktan 3-6 ay sonra bir kez HIV testi yaptırmanızı ve negatif ise artık bu konuyu bırakmanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.