Fokal intestinal metaplazi biyopsi sonucum

Öncelikle merhabalar 9 yıl önce kilo dolayısıyla mide küçültme ameliyatı oldum ara ara kontrol endoskopisi yaptırıyorum bu minvalde yine yaptırdım ve biyopsi örneği alındı sonucu 2.görüş almak için ekte gönderiyorum doktorum bir problem olmadığını ama benim kafama takılan FOKAL İNTESTİNAL METAPLAZİ mağızdanimi açıkçası bilgisizliğim dolayısıyla bozdu yorumunuzu rica ederim selamlar

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar biyopsi sonucunuzu inceledik. Öncelikle fokal intestinal metaplazi konusunda sizi bilgilendirmek isteriz.
İntestinal metaplazi normal bir durum değildir. Mide kanseri yönünden riskli bir durumdur. İntestinal metaplazi durumunda, midede olması gereken epitel hücreleri bağırsak epitel hücreleri ile yer değiştirir.
Ancak sizde görülen intestinal metaplazi fokal olarak tanımlanmış yani sınırlı bir bölgede ve yaygın değil  bu da iyi bir durum. Ancak tabii ki göz ardı edilmemeli. Takip edilmeli.
Ayrıca biyopsi sonucunuzda kronik gastrit bulguları var. Buna yönelik de diyetinize dikkat etmeniz, doktorunuzun gastrit yönünden önerdiği ilaç varsa kullanmanız ve sigara içiyorsanız bırakmanız çok önemli.

Sonuç olarak her ne kadar şu an için aktif bir problem olmasa da midede görülen intestinal metaplazi kanser yönünden bir tehdit oluşturabilir. Bu nedenle yılda bir kere endoskopi ve biyopsi tahlillerinin tekrar edilmesi ve tercihen bir gastroenteroloji uzmanı tarafından periyodik olarak kontrol edilmeniz uygun gözüküyor.

Sağlıklı günler dileriz.