Mide biyopsisi değerlendirmesi

Öncelikle merhabalar 9 yıl önce kilo dolayısıyla mide küçültme ameliyatı oldum ara ara kontrol endoskopisi yaptırıyorum bu minvalde yine yaptırdım ve biyopsi örneği alındı sonucu 2.görüş almak için ekte gönderiyorum doktorum bir problem olmadığını ama benim kafama takılan FOKAL İNTESTİNAL METAPLAZİ mağızdanimi açıkçası bilgisizliğim dolayısıyla bozdu yorumunuzu rica ederim selamlar

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba. Mide, antrum endoskopik biyopsi sonucunuzu inceledim. Biyopsi sonucunda Helicobacter bakterisine rastlanılmamış ancak inaktif yani aktif olmayan kronik gastrit ile birlikte fokal intestinal metaplazi bulgusuna rastlanmış.
Kronik gastritin aktive olmaması amacıyla daha önceden varsa doktor önerilerinize dikkat edilmesi ve bu konuda eğer size tedavi planlandıysa bu tedavilere uymanızı öneririm. Ayrıca gastritin alevlenmemesi için asitli içecekler, baharatlı gıdalar ve içiyorsanız mayalı içkiler ( bira, şarap gibi) ve gıdalardan (pastane puaçası gibi)  uzak durmalısınız.

Gelelim nerak ettiğiniz fokal intestinal metaplazi durumuna. Evet bu bir problem ve takip edilmesi gerekiyor düzenli olarak. Midede görülen intestinal metaplazi midenizin mukozasını ve iç yüzeyini oluşturan hücrelerin bir nevi mutasyona uğraması ve formasyon değişikliğine gitmesidir. Bir başka ifadeyle ise, normal mide mukozasının yerini  bağırsağınızdaki  mukozası hücrelerine bırakmasıdır. Bu değişim yaygın bir alanda olursa çok daha tehlikelidir. Ancak sizde fokal yanı sınırlı kısıtlı bir alanda olmuş. Bu sebeple şu an için panik olmanızı gerektiren bir durum yok. Mağızdaninizi de bozmayın lütfen.
Ama doğrusunu isterseniz de küçük de olsa bir problem var. Bu problem takip gerektiren bir problem.  Bu nedenle düzenli olarak tercihen bir gastroenteroloji kliniğinde takip edilmeniz gerekiyor.
Ne kadar zamanda takip edilmeniz ve kontrol biyopsi ve endoskopilerin hangi aralıklarda yapılacağına doktorunuz karar vermelidir. Ailenizde bu tür gastrointestinal sistemi rahatsızlığı, kanser gibi olguların varlığı, sigara içme alışkanlığınız gibi riskler ile birlikte yaş faktörünüz de kontrollerinizin sıklığı üzerinde belirleyici olacaktır.
Ancak benim önerim en az 1 yıl arayla bu yönde kontrolden geçmeniz.

Geçmiş olsun dileklerimle,