Selamlar Kolaylıklar Dilerim. Genel Olarak Atacağım Resimdeki Test Sonuçlarımı Yorumlar Mısınız Hocam.

Selamlar kolaylıklar dilerim. Genel olarak atacağım resimdeki test sonuçlarımı yorumlar mısınız hocam. RDW 1-2 şey daha referans değerlerin üstünde gözüküyor ama sorun edecek bişey mi bilgi verirseniz sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçlarınızı inceledik. Öncelikle RDW yüksekliğinden başlayalım. Tek başına bu yükseklik klinik olarak çok anlam ifade etmez. RDW testi, kırmızı hücre (eritrosit, alyuvar) dağılım genişliği ve  kırmızı kan hücrelerinin hacmi ve büyüklüğünü ölçmektedir. Kansızlık nedeniyle veya demir eksikliğinde,  uygulanan demir tedavisi (demir içeren ilaçların kullanılması)  sırasında ve tedavi sürecinde kan hücresi eritrosit değeri yükselince hemogram testinde RDW değeri de yükselir. Size de bu tür demir eksikliği yönünden bir tedavi uygulanmış ise tedavinin işe yaradığını gösterir. Zaten sizin tahlil sonucunuzda da buna paralel olarak RBC yani alyuvar veya eritrosit değerinde de yükseklik var. Bu durumda her iki değerin de beraber yüksekliği birbirini destekliyor. Sonuç olarak eğer demir içeren bir tedavi aldıysanız bu değerler bunu gösteriyor.Ancak bu tür bir tedavi almadıysanız özellikle RBC değerinizdeki yükseklik için (6.27 çıkmış) bir hematoloji doktoruna danışmanız ve muayene olmanız uygun olabilir. Ayrıca glukoz yani açlık kan şekeri değerinizde 101 çıkmış. 100 ün üstü değerler bozulmuş glukoz toleransı yönünden bilgi verir. Bu durum da sizi şeker hastalığı yönünden riskli yapabilir. Bu nedenle sonraki testlerde de açlık kan şekeri 100 ün üstüne çıkarsa bir endokrinoloji uzmanına da danışabilirsiniz. Son olarak iyi kolesterol olarak bilinen ve yüksek çıkmasını istediğimiz HDL değeri de 60 ın üstünde olması gerekirken 54 çıkmış.Kalp hastalıklarından korunmak için HDL değerinizin yüksek olması iyidir. Bu amaçla da düzenli egzersiz, spor ve beslenme alışkanlıklarınızda değişklik uygun olabilir. Diğer tahlillerinizde ise kayda değer bir anormallik görülmüyor. Sağlıklı günler dileriz.