Hormonel Yöntem İle Doğum Kontrolü Nasıl Yapılır?

Yayın Tarihi : 2015/11/20 11:17 • Güncelleme Tarihi : 2021/02/03 14:02 •
Doğum kontrolü uygulamasında en yaygın kullanılan hormonel yöntem, doğum kontrol haplarıdır
Hormonel Yöntem İle Doğum Kontrolü Nasıl Yapılır?

Gebe Kalma Mekanizması Nasıl Çalışır?

Gebe kalmak, disiplinli bir vücut çalışmasının neticesidir. Hormonlar normal ve doğru şekilde çalıştığında iş, sperm ve yumurtaya kalır. 

Kadın vücudunda hormonlar çalışarak yumurta gelişimini destekler. Yumurta üreme olgunluğuna geldiğinde ise, sperm gelmesini bekler. Bu aşamada gelen sperm, yumurtaca kabul edilir ve birleşme sağlanır. Bu birleşme olayına döllenme denir ve yeni bireyin temelleri bu hücrelerin birleşmesiyle ortaya çıkar. Anne karnında yeni oluşan ve henüz bir canlılık içermeyen yapı, yine hormonların kontrol mekanizması ve işleviyle, gelişerek bir canlı yapıyı meydana getirir. 

Hormonlar Vücudun Kontrol ve İşlev Merkezidir

Bu mekanizmadan da anlaşılacağı üzere, hormonlar vücudun kontrol mekanizmasıdır. Yani onların doğal olarak doğru şekilde çalışması, vücudun görevini yapması için temel unsurdur. Bu sebeple bu hormonal çalışmaların inhibe edilmesi yani durdurulması da, gebeliğin engellenmesi için kullanılan yöntemlerdendir. 

Doğum kontrolü uygulamasında en yaygın kullanılan hormonel yöntem, doğum kontrol haplarıdır. Yumurtlamayı baskılayarak yumurta hücresinin gelişimi etkilenir. Bu sayede ilişki yaşansa dahi hamileliğin oluşması engellenir. 

Hormonal Korunma Güvenli Midir?

Doğum kontrol yöntemlerinin güvenirliği her zaman insanların kafasında soru işareti olmuştur. Çünkü, gebelik istemeyen kişiler bu yöntemlere ihtiyaç duyarlar ve en ufak bir aksamada istinmeyen gebelikler meydana gelebilir. Her doğum kontrol yönteminde belli oranda kaçamak ihtimali bulunur. Yani hiç bir yöntem size yüzde yüz koruma ihtimali sunamaz. Ancak bunlar içinde en güvenilir olan hatta % 99 koruma sağlayan yöntem, doğum kontrol hapları, yani hormonal korumadır. Çünkü direkt olarak gebeliği destekleyen hormonların çalışmasını durdurur ve gebelik oluşmadan engeller. Ancak doğum kontrol hapı çok düzenli tüketilmelidir. Saat aksamaları gibi durumlar, özellikle mekanizmanın bozulmasını sağlar. Bu sebeple istenmeyen gebelikler meydana gelebilir. 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?