Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Yayın Tarihi : 2019/04/01 12:04 • Güncelleme Tarihi : 2019/04/05 18:49 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun
Bu makalemizde, vücudunuzda şişen lenf bezlerinin ne olduğunu, ne anlama geldiğinii teşhisinden tedavisine kadar her şeyi görmeniz mümkündür..Bir lenf bezi hastalığı olan lenfomanın belirtileri, türleri, tanı ve tedavisine dair bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma lenfositlerden kaynaklanan bir kanser tipidir.Lenfoma hastalığının belirtileri halk arasında merak edilen bir konudur.Lenfoma belirtileri, türleri, teşhis ve tedavisine dair sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma'yı erken evrelerinde teşhis etmek zor olabilir. Erken belirtiler var olmayabilir veya oldukça hafif olabilir. Lenfoma belirtileri de spesifik değildir. Yaygın belirtiler kolayca farkına varılmayabilir veya göz ardı edilir. Şu belirtileri içerirler:

  • Yorgunluk
  • Gece terlemeleri
  • Üşüme
  • Ateşlenme
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Kaşıntı

Yorgunluk

Yorgunluk ve dikkatsizlik lenfoma belirtileri olabilir. Bununla birlikte, yorgunluk da yetersiz uykunun veya yetersiz beslenmenin bir işareti olabilir. Kalıcı yorgunluk, bir doktor tarafından kontrol etmeniz gereken bir şeydir. Lenfoma neden olmasa bile, tedaviye ihtiyaç duyan başka bir durumun bir işareti olabilir.

Kanserli 10 kişiden 9'unun yorgunluk yaşayacağı tahmin ediliyor ve lenfomanın en yaygın semptomlarından biridir. Bireye bağlı olarak, bu yorgunluk hafif veya şiddetli olabilir.

Gece terlemeleri, üşüme ve ateşlenme

Ateş bir enfeksiyona doğal bir yanıttır, ancak ilerlemiş lenfoma belirtisi olabilir. Çoğu lenfoma ile ilgili ateşler nispeten düşük derecelidir. Genellikle bu belirtiyle üşüme de ortaya çıkar.

Uyurken ateşiniz varsa gece terlemeleriniz olabilir. Lenfoma ile ilişkili yoğun gece terlemeleri, ıslanan çarşaflarda uyanmanıza neden olabilir. Aşırı terleme bazen gün boyunca da ortaya çıkabilir.

Doktorunuza, iki hafta boyunca tekrar tekrar gelen açıklanamayan ateşleri bildirmelisiniz. Lenfoma belirtisi olabilirler.

Açıklanamayan kilo kaybı

Vücut ağırlığınızın yüzde 10 veya daha fazla ani, açıklanamayan kilo kaybı, lenfoma belirtisi olabilir. Diğer lenfoma semptomları gibi, bu da diğer tıbbi koşullardan kaynaklanabilir.

Lenfoma ile, vücudunuz bu hücrelerle savaşmaya çalışırken kanser hücreleri vücudunuzun enerji kaynaklarını daha fazla yakabilir. Bu, özellikle birçok lenfoma hızlı bir şekilde büyüdüğü için ani kilo kaybına neden olabilir.

Bir doktorla kapsamlı ve kasıtsız kilo kaybını tartışmalısınız. Ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bir ay içinde vücut ağırlığının yüzde 5'ini veya altı ay içinde yüzde 10'unu kaybederseniz, doktorunuzu görmek için randevu alın.

Döküntü ve kaşıntı

Lenfoma bazen kaşıntılı bir döküntüye neden olabilir. Döküntüler cildin lenfomalarında en sık görülür. Kırmızımsı veya mor pullu alanlar olarak görünebilirler. Bu döküntüler genellikle cilt kıvrımlarında görülür ve egzama gibi diğer durumlarla kolayca karıştırılabilir. Lenfoma ilerledikçe yayılabilirler. Lenfoma ayrıca deride topaklar veya nodüller oluşturabilir.

Hodgkin lenfoma olan kişilerin yaklaşık üçte biri kaşıntı yaşayacaktır, ancak Hodgkin lenfoma olmayan kişilerde daha az yaygındır. Kaşıntı döküntüler olmadan da ortaya çıkabilir. Kanser hücreleriyle savaşmak için serbest bırakılan sitokinler adı verilen kimyasalların cilt kaşıntısına katkıda bulunduğu düşünülmektedir. İki hafta sonra kendi kendine geçmeyen herhangi bir döküntü, daha fazla değerlendirme için bir doktor tarafından görülmelidir.

Göğüs ağrısı veya bel ağrısı

Timus, göğüs kafesinin arkasında ve akciğerler arasında bulunan küçük, iki loblu bir organdır. Bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bazen lenfoma timus bezini etkiler ve bu göğüs ağrısına neden olabilir.

Nadiren, lenfoma belde bulunan lenf bezlerini etkiler. Şişme omuriliğin sinirlerine baskı yapabilir. Bununla birlikte, bel ağrısının lenfomadan çok daha muhtemel nedenleri vardır. Ancak vücudunuzdaki herhangi bir yerde kalıcı ağrı doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.


https://www.healthline.com/health/lymphoma/symptoms#outlook

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.
Bu Makale Uz.Dr. Cem Argun Tarafından Gözden Geçirilmiştir.

Yorumlar

Yorum
?