Hocam mehraba Kızılayın sitesinde hiv pencere dönemi sesiz dönemde hiv olup olmadığı testlerde çıkmaz diyor.

Hocam mehraba Kızılayın sitesinde hiv pencere dönemi sesiz dönemde hiv olup olmadığı testlerde çıkmaz diyor.Ben yaklasın 8 yıl önce süpheli iliskim oldu ve yeni bu yıl 6 ay arayla 2 defa anti hiv (kemiluminesans veya benzeri) ve sifilis,hpatit gibi testleri yaptırdım sonuclar iyi sorun yok yani Temastan 8 yıl gibi zaman gecmesi hiv yaptırdıgım testinin dogrulunu yalanlarmı?8 yıl sonra 2 defa test oldum sonuc negatif Antikor bu zaman zarfında kaybolurmu kısacası testim dogrumudur?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar öncelikle HIV pencere dönemi nedir sizi bu konuda bilgilendirelim. HIV pencere dönemi HIV virüsünün vücuda girmesiyle lan testinde HIV ın pozitif çıktığı dönem arasında geçen dönemdir. HIV pencere dönemi  buradan da anlaşıldığı üzere vücuda HIV virüsünün girdiği ile kanda HIV antikorlarının pozitifleştiği dönem arasındadır. HIV antikor testleri genellikle HIV'e maruz kaldıktan 23 ila 90 gün sonra pozitiflleşir. Yani bu dönem maksimum 3 aydır, 3 ay sonra artık HIV pozitifliği enfeksiyon varlığı halinde görülür. Siz bu dönemi çoktan atlatmışsınız ve defalarca yaptırdığınız testler negatif çıkmış.
Yani sizde HIV pozitifliği kesinlikle yok.
Bir diğer önemli ayrıntı ise bir kez pozitif çıkan HIV testi asla negatife dönüşmez. Hayat boyu kalır.Yani temastan 8 yıl gibi zaman gecmesi HIV testinin doğruluğunu bozmaz. Antikor da bu kadar zamanda kaybolmaz.
Sonuç olarak sizde net birşekilde HIV pozitifliği bulunmuyor. HIV endişesini kafanızdan tamamen atabilirsiniz.
Testiniz de doğrudur.
Sağlıklı günler dilerim.