Hpv sorunu ve HPV vücuttan atılır mı?

Hocam merhabalar , benim 4 ay önce şüpheli bir ilişkim oldu ve bunu kuruntu yapıp cinsel yolla bulaşabilecek bütün hastalıkların testini yaptırıp negatif sonuç aldım. 50. Günde ( genital bölgemde siğil yok) özel bir laboratuvarda hpv dna testi yaptırıp ondan da negatif sonuç aldım. Birkaç tane ürolog - cildiye-enfeksiyon hastalıkları konusunda uzman doktorlara muayene için gittim ve sende hpv yok siğil yok dendi. Genital bölgemde bir tane hafif şişlik sivilce gibi bir lezyon çıktı ona da doktorum molluscum olabilir dedi patlat dedi ve yazdığı antibiyotik özlü kremi sürmemi söyledi. Bunu düzenli bir şekilde 1 hafta sürdüm ve yok olma noktasına geldi. Hocam sonrasında tam 4. Ayda başka bir özel laboratuvara gittim ve hpv dna testi yaptırım tip 52 den positif aldım. Hiç bir şikayetim ve lezyonum yok , bir laboratuvar negatif diğeri pozitif diyor ne yapmam gerekiyor hiç bilmiyorum. Evlenmek istiyorum eşime bulaştırmaktan korkuyorum.hangisine güveneyim bire bie doktorlar sende virüs yok diyor ama bir laboratuvar yaptığı sürüntü testinde sende hpv var diyor. Bir de hocam bu virüs insan vüxudundan atılıyor mu onu da sormak istiyorum size.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle size şı bilgiyi verelim, HPV enfeksiyonlarının çoğu kendi kendine geçer ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Ancak HPV geçmezse genital siğil gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.Ancak sizde siğil olmadığını belirtiyorsunuz.
Erkeklerde,  yaklaşık 10 vakadan 9'unda, HPV iki yıl içinde herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın kendiliğinden kaybolur. Yani virüs vücuttan atılabilmektedir.Ancak HPV ortadan kaybolmadığında genital siğile  neden olabilir. Sizde siğil yoksa korkulacak bir durum bulunmamaktadır.HPV yönünden ayrıca bir daha test yaptırmanıza da gerek bulunmamaktadır. Test erkeklerde genel olarak siğil varlığında tercih edilir.
Bu arada yaşının 45 in altında ise, tercihen de 27 yaş ve altı,  HPV enfeksiyonu yönünden evlilik öncesi aşı da yaptırabilirsiniz. Günümüzde bu aşı, kadınlara olduğu kadar erkeklere de tavsiye edilmektedir.

Test sonucunuzu inceledim evet testiniz pozitif çıkmış ama bir siğil olmaması sizin için çok olumlu. Genitlal bölgede bir siğilinizin olmadığından eminseniz hastalığı eşinize bulaştırmazsınız ve bulaştırıcılığınız da yoktur.

Şu aşamada endişe edecek bir durumunuz yok, içiniz rahat olsun. Özellikle de yaşının 20 li yaşlarda ise HPV aşısı olmanızı önerebiliriz. Bu şekilde hastalığa ve dolayısıyla bulaştırmaya da koruyucu hale gelebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.