Kan testimi öğrenmek istiyorum?

Uzun süredir olan sırt ve baş ağrım , kendiliğinden olan morarmalar ve aşırı uyku halim vardı. Sağlık ocağına kontrol amaçlı kan testi verdim . Bazı değerlerim yüksek bazıları düşük çıktı .Herhangi bir sağlık sorununa işaret eden durum var mı acaba ?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, sonuçlarınızı inceledik. Kayda değer olarak 2 tahlilinizde normal olmayan durum gözlemledik.

1.LDH testiniz 135 alt sınırken 125 çıkmış. Hafif bir düşüklük var ancak bu düşüklük klinik olarak anlamlı değil. Bir hastalık belirtisi veya şikayetlerinizin bir sonucu olamaz. Bu tahlil sonucu sizi korkutmasın normal olarak değerlendirilebilir.

2.Amilaz testiniz yüksek çıkmış. 100 üst sınırken sizde 111 çıkmış. Ancak bu da korkutucu bir yükseklik değil. Bu yüksekliği kullandığınız bazı ilaçlar, beslenme alışkanlıkları , sindirim bozuklukları ve böbrek rahatsızlıkları da yükseltebilir. Ayrıca safra kesesi taşları sonrası ve pankreas bezi hastalıklarında da bu değer yüksek çıkabilir. Ancak belirttiğimiz üzere zaten sizde çok düşük bir yükseklik var. Yine de tedbiren karın bölgesini tümüyle içeren bir ultrason muayenesi hem genel kontrol hem de bu testin olası yüksek çıkması hakkında bilgiler verebilir.

Sonuç olarak tahlil sonuçlarınız genel olarak bahsettiğiniz sırt ve baş ağrısı , kendiliğinden olan morarmalar ve aşırı uyku haliniz hakkında bir bilgi vermiyor. Genel olarak bahsettiğimiz amilaz testi dışında normal olarak kabul edilebilir. Amilaz testinizdeki yüksekliğin de ciddi bir durum olmadığını düşünüyoruz.
Ancak D vitamini eksikliği de uyku hali ve halsizlik yapabilir. Bu test size yapılmamış bir de D vitamini testinizin yapılması ve düşüklük olup olmadığının da kontrol edilmesi uygun olabilir.

Geçmiş olsun dileklerimizle,