KARACİĞER FONKSİYON TESTLERİNDE ANORMAL SONUÇLAR

Merhaba, 19.01.2023 tarihinde kız arkadaşım (24yaş, 50kg) cildindeki iltihaplı yaralar için cildiye doktoruna başvurdu. Cildiye doktoru kendisine halk arasında 'köpek memesi' hastalığı olarak bilinen hastalığın teşhisini koymuş ve antibiyotik başlamayı önermiş. Antibiyotik başlamak için ise kan değerlerini görmek istemiş bunun sonucunda 19.01.2023 tarihinde yapılan kan değerlerinde karaciğer enzimlerinin çok yüksek olduğunu gördüğünden Dahiliye uzmanına yönlendirmiş. 24.01.2023 tarihinde (yaklaşık 1 hafta sonra) Dahiliye uzmanına danıştığında ise tekrar bir kan tahlili isteniyor ve sonuçların bir önceki teste göre düştüğü gözlemleniyor. Her iki tahlilin de sonuç dosyasını sisteme ekliyorum. Yorumlarınız nedir? Tekrar dahiliyeye danışacağız lakin size de sormak istedim. Aynı zamanda yaklaşık 10 gündür grip nedeniyle de ilaç kullanıyordu sonuçlardan sonra bıraktı kullanmayı bunun bir etkisi olmuş mudur? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, kız arkadaşınızın sonuçlarını inceledim. Karaciğer enzimleri birçok nedenden dolayı yüksek çıkar. Bunlar arasında hepatitler, bazı enfeksiyonlar, ilaç kullanımı, alkol alımı, bazı viral hastalıklar vb. Arkadaşınızın 10 gündür grip olması ve bu nedenle ilaç kullanımı bu testlerin yüksek çıkması için muhtemel nedendir. İlaç alımı kesildikten sonra yaklaşık 5-6 günde testlerde ciddi bir düzelme olmuş. Bu durumda daha ileri tetkik yapmaya gerek yoktur. Cilt hastalığı için tedavisini alabilir. 3-6 ay sonra karaciğer testlerinin kontrol edilmesini öneririm, sonucuna göre gerekirse ileri tetkik yapılabilir.

Geçmiş olsun.