Kız Arkadaşım Hamile Kalabilir mi?

Merhaba. Geçen ay 11 ocakda kız arkadaşımla prezervativsiz cinsel ilişkiye girdik. Ama içeriye boşalma yaşanmadı. Zevk suyundan korkduğumuz için 40 saat sonra (Postinor 0.75 mq N2) ilaçının bir hapını, 12 saat sonra ise diğer hapını içdi. Normalde 13 ocakda adet olması beklenirken, 18 ocakda adet gördü ve 22 ocakda bitirdi. Bizde kendimizce bu adet gecikmesini ilaçla alakalandırdık. Kız arkadaşım adeti bittikden 17-18 gün içerisinde tekrar adet görüyor ve bu hesapla 7 ve ya 8 şubatda tekrar adet görmesini düşünüyorduk. 11 Ocakdan beri cinsel ilişkiye hiç girmedik fakat hala adet olmadı sizce endişelenmelimiyiz? Yoksa bunlar ilaçın yan etdiklerimi? İlaç kullanmamışdan önce düzenli adet gören birisi. Eğer risk varsa neler yapabiliriz?

Tahlil.com Cevabı :

Sorunuzu öncelikle cevaplayalım. Hayır kız arkadaşınız hamile kalamaz ve hamile değil. Gelelim sebebine. Kız arkadaşınız ile 11 Ocak tarihinde ilişkiye girmişsiniz. Bu tarihten sonra da başka bir ilişki olmamış. Yazdıklarınız bu şekilde.
İlişki sonrası ertesi gün hapını uygun zamanda almışsınız. Bu zaten gebelik önlemede önemli bir unsurdur. Ancak daha önemlisi ilişki sonrası arkadaşınız 18 Ocak tarihnde adet görmüş. Söz konusu ilişki sonrası adet görülmüş olması bu ilişkiye bağlı hamilelik riskinin ortadan kalktığını gösterir. Sonuç olarak hamilelik riski bulunmuyor.
Arkadaşınızın 17-18 günde bir adet gördüğünü söylüyorsunuz. Bu süre adet görmek için erken bir süre. Normalde kadınlar 21 ile 35 gün arasında adet görür. Bu sebeple zaten 17-18 gün adat görmek için kısa bir süre.
Ayrıca ertesi gün hapları adet düzensizliği de yapabilir. Sonuç olarak hamilelik riski bulunmuyor ve arkadaşınız da muhtemelen 1- 2 haftaya kadar adet görecektir. Ancak adet görmesinde daha uzun bir gecikme olursa bu durumda bir kadın doğum doktoruna başvurmasında yarar var. Fakat bunun sebebi daha önce de belirttiğimiz gibi gebelik değil ilaca bağlı adet düzensizliği olacaktır. Hamilelik riski bulunmuyor.