Özel Hastane Testleri Denetleniyor mu?

Hocam iyi günler benim sorum özel hastanelerde yapılan testlerin güvenirliği ile ilgili. Test sürem şüpheli temastan yeterli bir süre sonra yapıldı bunlarda sorun yok ama kullanılan test kitlerine özel hastanede güvenebilir miyiz? Özellerde sağlık bakanlığına bağlı mıdır, denetlenir mi? Test kitlerinde marka cihaz uyumu nasıl oluyor yani kitlerde sahte bir şey olamaz değil mi barkodla okutuluyor diye söylenmişti.Hastanenin JCI ve SKS belgeleri vardır bu belgeler referans mıdır ? Laboratuvarları denetliyorlar mı?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Özel hastane test sonuçlarının güvenilirliği ile ilgili sizin gibi bir çok soru geliyor. Bu konudaki görüşlerimizi açıklayalım ve sorularınıza cevap verelim.

1. Özel hastanede kullanılan test kitlerine güvenebilir miyiz?

Evet güvenebilirsiniz. Özel hastanelerin laboratuvarları da Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlıdır ve düzenli aralıklarla Sağlık Bakanlığı yetkililerince denetlenir. Bu nedenle özel hastane kitlerine güvenebilirsiniz. Laboratuvarlarda kullanılan test kitleri düzenli olarak kontrol edilmekte ve daha önemlisi yine Sağlık Bakanlığınca ruhsatlı olmayan izinli olmayan laboratuvar test kitlerinin kullanımı mümkün değildir .

2.Test kitlerinde marka cihaz uyumu nasıl oluyor yani kitlerde sahte bir şey olamaz değil mi barkodla okutuluyor diye söylenmişti.

Öncelikle şu bilgiyi vermeliyim. Test kitleri kendilerine ait ve özel olan laboratuvar cihazlarında çalışılmakta olup test kiti ve laboratuvar cihazı uyumluluğu da bu şekilde sağlanmaktadır.Sahte bir kit olamaz zira bu kitin tedariki mümkün değildir.Bu nedenle sahte kit söz konusu değildir.

3.Hastanenin JCI ve SKS belgeleri vardır bu belgeler referans mıdır ? Laboratuvarları denetliyorlar mı?

JCI ve SKS gibi akreditasyon ve uyumluluk kontrolleri birçok hastanede düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca ilk soruda da belirttiğimiz gibi bütün bunlara ilave olarak Sağlık Bakanlığı tarafından da özel hastane laboratuvarları denetlenmekte ve laboratuvar sorumlusu doktorun varlığı ile birlikte laboratuvarlara ruhsat verilmektedir. Laboratuvarlarda çıkan sonuçlar ayrıca ilgili laboratuvarın sorumlusu Miktobiyoloji ve Biyokimya uzmanı doktorların kontrolünde sonuçlandırılmaktadır.

Sağlıkı günler dilerim.