Wbc Ve Crp Yüksekliği

hocam merhabalar, kızım 5 yaşında bacaklarında morluklar olusuyor araştırdığım kadarıylada kötü hastalıkların kanser gibi habercisi olabileceği yazıyor sizlerden ricam son yapılan tahlilleri yorumlamanız.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar öncelikle kızınıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Tahlil sonuçlarını inceledim. Bu değerler ile bir kanser şüphesinden söz edemeyiz.r21 Mart tarihli en son tahlili değerlendirmek doğru olacaktır. Tahlil sonuçlarını değerlendirdiğimde tam kan sayımı yani hemogram testinde kızınızda HGB ve HCT değerleri düşük bu bir kansızlık bulgusu olabilir. Beraberinde demir, demir bağlama kapasitesi ve ferritin isimli testlerin de yapılması uygun olacaktır. Kızınızda demir eksilkiğine bağlı bir kansızlık olabilir.
Gönderdiğiniz sonuçlarda bacaklarda morluk oluşturabilecek bir hastalığı gösteren direkt bir bulgu bulunmuyor. WBC diğer adıylada akyuvar veya lökosit  değeri 17.97 değeri ile evet yüksek beraberinde CRP yüksekliği de 96 nın üstü çıkmış ilk olarak akla bir enfeksiyon ihtimalini getiriyor. Yani kızınız bir enfeksiyon geçirmekye olabilir.  Bunu araştırmak için idrar kültürü, boğaz kültürü ve kulak burun boğaz doktoru muayenesi gibi işlemlere gerek olabilir. Sonuç olarak hem wbc hem de CRP aynı anda yükseldiğinde akla bakyeriyel kökenli bir enfeksiyon gelir.

Sonuç olarak önce likle kansızlık ve enfeksiyon yöününden ilave tahliller yapılmalı. Şu aşamada kanseri düşündüren bir bulgu yok. Ancak doktorunuz gerek görürde periferik yayma dediğimiz parmaktan  kan örneğinin alınıp boyanması sonrası mikroksopta değerlendirilmesi ile gerçekleşen bir tahlil de planlayabilir. Bu tahlil kan hücreleri hakkında en detaylı bilgiyi verecektir.

Söz konusu tahlillerin güncel durumunuzu da değerlendirmek ve buna göre yol izlemek de uygun olacaktır.

Size ve kızınıza sağlıklı günler dilerim.