Üre Yüksekliği ve sonuçları

Merhaba babam kronik böbrek yetmezliği hastası üre yüksekliğine bağlı kilo kaybı geceleri uykusuzluk gündüz uyuklama kas krampları gibi şikayetleri var. Hatta kafa karışıkligi yaşıyor bunu da üre yüksekliğine bağladım sizce öyle midir? Kreatin 2.8 3 bandında diyalize sokmuyorlar. Üreyi nasıl dusurebiliriz? Diyetle düşer mi ilacı var mıdır? Doktorlar yorum yapmıyor eve gönderiyor üre 200 civarında endişeleniyorum uzun vadeli ne gibi olumsuzluklara neden olur bunu önlemek için ne yapabiliriz? Üre dışında diğer değerleri normale yakın iyi sayılır fakat üre çok yüksek 1 Vasoxen plus 2 desal 1 norvacs 1 plavix 1 trajenta kullanıyor ne önerirsiniz gittiğimiz doktorlardan bi yönlendirme göremediğim için size yazıyorum ne yapmalıyız acaba 2 lt civarı su içiyor idrar çıkışı normal genelde Akdeniz usulü besleniyor.7 yıldır takipli böbrek yetmezliği hastası 3 4 ay öncesine kadar üre 130 civarıydı membranoz nefropati protein kaçağı var tedaviye cevap vermedi.

Tahlil.com Cevabı :

Kanda üre yüksekliği merkezi sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Gündüz dalgınlık içinde bulunan hasta, geceleyin uyuyamaz.Bazı durumlarda saldırganlık ve anlamsız bağırıp çağırmalar görülür. Şuur bulanıklığı ortaya çıkabilir. Belirttiğiniz gibi kafa karışıklığı da nuhtemelen üre yüksekliğine bağlıdır.Babanızın kan tahlillerinindeki üre ve kreatin yüksekliği ve GFR değerindeki düşüklük de böbrek fonksiyonlarındaki bozukluğu gösteriyor.  Bu durumda üre değerini düşürmek ve diğer böbrek fonksiyon testlerinde düzelme için dializ gerekebilir.Üreyi düşürmede en etkili yol dializ olarak gündeme gelecektir. Bu konuda kararı babanızı takip eden doktor vermelidir.
Sonuç olarak üre değerini düşürmede sadece diyete dikkat etmek çözüm değildir. Ancak genel bir bilgi olarak,fazla süt, yoğurt, et, balık, tavuk, ekmek, sebze ve meyve tüketilmemelidir.  Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı ve böbrek, beyin, dalak, ciğer, dil, yürek gibi sakatatları tüketilmemelidir. Babanızın kullandığı veya kullanacağı ilaçlar ve dozları konusunda buradan yorum yapmamız doğru olmaz bu konuda en doğru kararı babanızın muayenesi yapan ve takip eden doktorları vermelidir.
Sonuç olarak tabloda olumsuz yönden bir ilerleme gözüktüğü için er yada geç dializ gündeme gelecektir.
Üre yüksekliği daha önce de belirttiğim gibi bir çok sistemi olumsuz olarak etkileyen bir süreçtir. Üre yüksekliğinin sürmesi durumunda babanızda halsizlik ve yorgunluk, kas zayıflığı, kilo kaybı, mide rahatsızlıkları, uykuda düzensizlik, solunum zorlukları, kansızlık, beyin fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesi,şuur bulanıklığı, geçmeyen hıçkırık gibi bir çok problem ortaya çıkabilecektir.

Geçmiş olsun dileklerimle...