;

Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

Yayın Tarihi : 2019/01/31 03:49 • Güncelleme Tarihi : 2021/12/07 16:22 •

Arkadan ilişki (anal ilişki, ters ilişki) özellikle gençlerin ve bakire kadınların oldukça fazla tercih ettiği bir cinsel ilişki türüdür Fantezi amacıyla veya cinsel yaşamın renklenmesi amacıyla arkadan ilişkiye giren çiftler de vardır. Tahlil.com olarak “Arkadan ilişkiye girdim, hamilelik riski var mı?” gibi çok sayıda soru alıyoruz. Bu yazıda tüm bu sorulara genel bir cevap verip okurlarımızı bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Arkadan ilişkide hamile kalınır mı? sorusu hakkında  merak ettiğiniz bilgilei aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Arkadan İlişki Nedir?

Arkadan ilişki; erkek cinsel organı olan penisin, kadının vajinası ile değil de anüsüyle birleşmesi sonucu oluşan ve doğal olmayan bir ilişki türüdür. Anüs her insanda bulunan ve kalın barsak ve rektumdan boşaltım yapmaya yarayan bir açıklıktır. Anüz ve anal kanal sinirler ve damar uçları bakımından zengindir, hassas ve duyarlı bir bölge olduğu için cinsel ilişki sırasında da tercih edilebilir.

Çiftler tarafından arkadan (anal) ilişkinin tercih edilmesinin çeşitli sebepleri vardır.Bu sebepler iki başlıkta değerlendirilebilir.

1.Erkekler anal ilişkiden daha çok zevk alındığına inanır. Anal kanal ve anüsün dar olması sebebiyle erkeklerde bu ilişki türünden daha çok zevk alındığına dair bir inanış vardır. Bazı kadınlar da bu ilişki türünden zevk aldıklarını belirtip kimi zaman anal ilişki isteyebilir. Ancak şurası bir gerçektir ki, kadınların önemli bir bölümü anal ilişkinin ağrılı olması sebebiyle bu ilişkiyi tercih etmek istemez.

2.Kadının bekaretinin bozulmasınını istememesi. Evlilik öncesi cinsel yakınlık kurmak isteyen çiftler özellikle bakireliğe zarar gelmemesi için anal ilişkiyi tercih etmek zorunda kalabilir.

Genellikle genç yaşlarda arkadan ilişkiye giren kadınlarda, erkeğin anal kanala veya anüs çevresine boşalması sonrası bir  hamilelik korkusu oluşuyor. Bunun sebeplerinden biri de bilgi eksikliğidir. Hamileliğin nasıl gerçekleştiğini anlatan yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

Son derece ağrılı ve sağlığa zararlı olan bu ilişki türünü tercih eden çiftlerde kimi zaman ilişki sonrası hamilelik korkusu oluşuyor. Öncelikle hamilelik olması için erkeğin sperm hücrelerinin kadının vajina açıklığından içeri girmesi gerekir.  Arkadan ilişkide vajinaya bir sperm teması olmadığı sürece hamilelikten söz edilemez.  Anal ilişki sonrası hamile kalınma riski vajinal ilişkiye kıyasla çok daha düşüktür.Erkeğin boşalmasıyla açığa çıkan meninin vajina içine sızdığı durumlarda hamilelik riski ortaya çıkar.Bu da normal bir vajinal ilişkiye göre çok daha düşük bir hamilelik riski ve oranı içermektedir.

Cinsel yönden tecrübesiz bazı çiftler de, arkadan ilişki esnasında erkeğin penisi anüs yerine yanlışlıkla vajinaya girebilir. Bu tür durumlarda ilişkiye devam edilmesi durumunda erkek anal kanal yerine vajina içine boşalabilir. Ayrıca yine anal kanal yerine vajinaya giren erkeğin zevk suyu olarak da bilinen prostat sıvısı da vajinayla temas edebilir.Bu gibi durumlar da ister istemez hamilelik ihtimalini ortaya çıkmaktadır.
Bir şekilde anüs yerine vajinaya temas veya boşalma gibi durumlarda ister istemez bir gebelik riski bulunmaktadır. Böyle bir şüphe durumunda, kadının adet tarihi beklenmelidir. Beklenen adet tarihinde en az 5 günlükbir  gecikme olursa, tedbiren de olsa gebelik testi yaptırılmasını öneriyoruz.
Arkadan ilişki sırasında penisin kazara vajinaya girmesi durumunda ister istemez bekaretin bozulması gibi bir risk de ortaya çıkmaktadır.Bu durumda da vajinadan kan gelebilir. Bu tür bir gelişme olduğunda bekaretin bozulup bozulmadığı konusunda en doğru bilgiyi jinekolojik muayene sonrası kadın doğum doktoru vermelidir.

Arkadan İlişki Sakıncalı mıdır?

Genç çiftlerde arkadan ilişkinin tercih edilme sıklığı oldukça fazladır. Çiftler arkadan ilişkiye girerken genellikle zorlanır çünkü vajina, penisin girmesi için uygun bir açıklıktır fakat anüs buna uygun değildir. Arkadan ilişki, doğal olmayan ve önerilmeyen bir ilişki türüdür. Kuşkusuz sağlık yönünden de bir çok sakıncaları vardır.
Arkadan ilişki, kadın için oldukça zor ve acılı da olabilir. Özellikle bir takım kayganlaştırıcı ürünler kullanılmadan ve sabırsızlıkla kurulan arkadan ve  anal ilişkiler kadın için son derece ağrılı olabilir.Kadında anal bölge ve çevresinde yaralanma ve travmalara da sebep olabilir.
Anal ilişki kadınlarda ayrıca hemoroid, anal fissür ve anal fistül gibi bazı hastalıkları da tetikleyebilir. Anal ilişki ayrıca HIV (AIDS), HPV (Human Papilloma Virüs), hepatit gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkması için de riskli bir cinsel birlikteliktir.

Arkadan ilişkinin sağlığa zararları konusunda uzmanlarımızın sizler için hazırladığı bilgilendirici yazıyı aşağıda okuyabilirsiniz.

Arkadan İlişkiye Girmenin Zararlarını Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız…

 


Bu Makale Op. Dr. Çiğdem İstanbulluoğlu Tarafından Gözden Geçirilmiştir.

Yorumlar

Yorum
; ;