Karaciger Radyoloji Raporu

Selamlar , 1 ay önce karın ağrısı ile gittiğim hastanede bagirsak enfeksiyonu geçirdiğim belirtilmişti.2 hafta boyunca antibiyotik kullanmıstım ve karın agrılarım geçmişti.Bagırsak enfeksiyonumda bu baglamda son 1 haftadır karın agrılarım tekrar baslamişti. yapılan radyoloji ve kan testlerini asagida paylaşacağım .Doktor ek bir takibe gerek olmadığını iletti sizde yorumlar mısınız ? Açıkcası bir korktum Karacigerde kanser vs den mi bahsediliyor yakın takip gerekir mi Karaciger grade 2 steatozkaraciger sağ lobda portal ven komşuluğunda yaklaşık 30*17 mmboyutlarında ön planda yağdan korunmus alan lehine değerlendirilen hipoekoik alan safra kese duvarında yaklaşık 2,5mm ölçülen polip uyumlu ekojenite Kreatinin değerleri normalGGT: referans deger 67 sonuc:95 Lipaz:40CRP: referans deger : 0-5 sonuc:2ALT: referans deger : 0-55 sonuc:39AST:referans deger :0-34 sonuc:25Kan sayımı değerlerim ise normal.

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Öncelikle sırasıyla normal olmayanları belirtelim.

1. Kan sayımında eozinofil değeri % 5.4 çıkmış. Çok önemli olmasa da genellikle alerjik bünyesi olanlarda bu değer yüksek çıkabilir. Eozinofil bir tür lökosit kan hücresi türüdür.

2. GGT değeriniz 95 ile yülsek çıkmış. Bu bir karaciğer testidir. Karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi verir. Sizde karaciğer yağlanması da çıkmış ultrason muayenesinde. Karaciğer  yağlanması olan kişilerde bu değer yüksek çıkabilir. Ayrıca alkol tüketimine bağlı da yükselebilir. GGT değerini aslınd ayükselten bir çok etken vardır. 2 hafta boyınca antibiyotik kullanımı da bu değeri yükseltebilir. Ancak şu haliyle korkulacak bir durum yok. Dilerseniz 15 gün sonra testi tekrarlatın eğer antibiyotik kullanıma bağlı ise yükseklik bu değerde bir düşme bekleriz. Ancak kanser yönünden bilgi veren bir tets değildir. Telaşlanmanıza gerek yok.

3. Ultrason muayenesinde karaciğerde yağlanma bulguları var. İkinci dereceden karaciğer yağlanması var. Kilo fazlalığınız var ise kilo vermeniz  yağlanmanın azalmasına etki eder. Safra kesesinde görülen polip ise takip edilmelidir mutlaka ancak şu aşamda korkulacak bir büyüklükte değil. Karaciğerde 30x17 mm boyutlarında görülen hipoekoik alanın ise her ne kadar karaciğer kanserini şu aşamada akla getirmese de yine de içimizin rahat olması için karaciğeri de kapsayan bir MR tahlili ile incelenmesi ve bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır. Yani takip edilmesi uygun olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.