Biyopsi Sonucu Değerlendirilmesi

Hocam merhaba, bir kaç gün önce size babamın çeşitli rapor ve sonuçlarını atmıştım (ultrason, İlaçlı bt ve kan tahlili) çok kapsamlı bir yorum almıştım öncelikle teşekkür ederim.şimdi biyopsi sonucumuz çıktı ekte sizinle paylaşıyorum. Bayram süresince doktorumuza ulaşamayacağımız için size bu sonucu danışmak isterim. Eş zamanlı olarak babamın nörolojik rahatsızlıkları için alınan bir kan tahlili olmuştu. Bu kan tahlilini de sizinle paylaşıyorum hemogram değerlerinden yararlanmanız için. şimdiden teşekkürler ve sevgiler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Levetirasetam ilaç düzeyi testini paylaşmışsınız.Bu ilaç keppra ismiyle eczanelerde bulunur.  Bu ilacın terapötik aralığı geniştir; raporda da belirtildiği gibi 12,0 - 46,0 mg/L arasındadır. Babanızda bu referans değerin alt sınırı olan 12 nin  biraz altında çıkmış. Levetirasetam, epilepsi tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Terapötik kelime anlamı ise  tedavi edici ya da tedavi edendir. Buradan da anlaşılacağı üzere doktorunuz babanızın muayene bulguları ve klinik durumuna göre ilacın dozunu değiştirebilir tedavi sürecinde bu nedenle de uygun zaman aralıklarında bu ilaç düzeyi testi tekrarlanabilir. Ancak şurası kesin ki babanıza yüksek doz ve/veya toksik etki yaratacak bir dozda ilaç verilmiyor. Daha önce de belirttiğim üzere nöroloji doktoru muayene ve tahlil sonuçlarına göre ilacın dozunu aynı tutabilir, azaltabilir veya arttırabilir.Tam kan sayımı sonuçlarında da HGB ve HCT değerlerinde hafif bir düşüklük var. Bu da bir kansızlık diğer adıyla da anemi bulgusu olabilir.Bir diğer nörolik ilaç olan karbamazepin testi ilaç düzeyi sonucu ise normal aralıklarda çıkmış.Bu ilaç da tegretol adıyla da bilinir ve bu da epilepsi tedavisinde kullanılır. Tabii burada da nöroloji uzmanı muayene ve klinik bulgularına göre bu ilaç tedavisi de düzenleyecektir.

Gelelim babanızın biyopsi sonucuna. Sağ koltuk altından yaklaşık 3  x 1 cm byutlarında bir lenf nodundan örnek alınmış. Burada raporda belirtilen şu epikriz bilgisinden ilerlemek doğru olacaktır. ''Sitopatolojik bulgular ön planda reaktif natür düşündürmekle birlikte, olgunun klinik bulgularla beraber değerlendirilmesi, gerektiğinde lenf nodu eksizyonu uygun olur.''
Bunun sizin anlayacağınız dilde tercümesi ise lenf bezinde gözlenen reaktif natür, genellikle enfeksiyon sonucu lenf nodunun büyümesi, şişmesi, genişlemesine denir.
Yani bu lenf nodu muhtemelen bir enfeksiyon sonrası oluşmuş. Ancak bu sonucun babanızın klinik durumu ile birlikte değerlendirilmesi ve doktorunuz da gerek görür ise lenf nodunun tümüyle cerrahi olarak çıkarılmasının uygın olacağı yönünde görüş bildirilmiş. Bunun sebebi de muhtemelen lenf nodunun büyük olmasıdır.; Bu durumda bu tahlili isteyen doktor gerek görür ise bu lenf nodunu operasyon ile tümüyle çıkarabilir. Ancak bu haliyle direkt olarak akla kanser ve kötü bir oluşum gelmemelidir.

Babanıza geçmiş olsun dileklerimle birlikte size ve ailenize de sağlıklı günler dilerim.