Klamoks 1000Mg Ve Arveles Kullanırken Korunmasız Ilişki

Merhaba, geçen ay dondurulmuş embriyo transferi yaptırdım bir çok ilaç kullandım.Tutmadı. Bu ay dişçiye gidip sinüs ameliyatı oldum. dişçim 5 günlük 1000mg klamoks ve arveles verdi günde 3-4 kez alıyorum şu an agrım olduğundan. antibiyotiğin 2. günü ilaç kullandıgımı unutup eşimle korunmasız ilişki yaşadım. sorun olur mu? ne yapmalıyım? Hamilelik durumu olursa sıkıntı olur mu? tavsiyeniz nedir? tedavi devam ettiği için 5 gün antibiyotik kullanmalıyım

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, şu aşama endişe duymanızı gerektiren bir durum söz konusu değil. Öncelikle ortada henüz tanısı koyulmuş bir hamilelik yok belirttiğiniz duruma göre.  Bu nedenle bir sıkıntı görülmüyor.Hamilelikte ilaç kullanımı özellikle  organogenez sırasında ( bebeğin organlarının oluşumu süreci) problem yaratabilir. Bu süreç de döllenmeden sonraki 20 ila 56 gün arasındadır.Bu öönemde değilsiniz siz.
Zaten bir hamilelik olmadığı için hali hazırda, bu riskli dönemde de ilacı kullanmamış oluyorsunuz bu nedenle doktorunuzun reçete ettiği ilacı kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.
Eşinizle girdiğiniz korunmasız ilişki sonrası ise zaten hamilelik tanısı almanız için en az 2 -3 haftalık bir süreç olacaktır.Bu açıdan da gebeliğin seyri için  riskli bir durum olmayacaktır.
Sonuç olarak şu aşamada ortada bir gebelik tanısı  da olmadığından reçete edilen ilaçları kullanabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.