Sivri Cisim Mide Ağrısı

Merhabalar.Dün börek yerken birden boğazıma takıldığını hissettim. Beni oldukça zorladı. Sanırım boğazımı yemek borumu midemi tahriş etti. Midemde bir yumru gibi his var. Yani sanki büyük bir lokmayı çiğnemeden yutmuşum gibi. Yiyip içmekte zorluyor beni. Baskı hissediyorum tam mide girişimde. Boğazımda yanma ve ağrı var. Napabilirim ?

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. Belirttiğiniz durumda şikayetlerinizi de değerlendirdiğimizde akla boğaz reflüsü ve/veya mide ve yemek borusu reflüsü hastalıkları geliyor.
Tabii yediğiniz böreğin sert kısmı boğazını anlık olarak tahriş etmiş de olabilir. Bu da muayene sırasında anlaşılabilir.
Sizi reflü hakkında bilgilendirmek isteriz:
Midede bulunan yüksek asitli içeriğin yemek borusu ile mide arasındaki bileşke bölgesinden yukarı doğru kaçarak yemek borusuna ve boğaza gelmesidir.  Eğer bu asit kaçağı yemek borusuna kadar geliyorsa gastro-ösefajial reflü, boğaza kadar geliyorsa laringo-faringeal reflü (boğaz reflüsü)  adı verilir.

Özellikle boğaz reflüsünde boğazda takılma-gıcık hissi, boğazda sanki bir yabancı cisim varmış hissi ve boğaz ağrısı,boğazda yanma gibi durumlar olabilir.
Bu belirtiler sizin durumunuza uyuyor.Bu nedenle öncelikle bir kulak burun boğazı doktoruna ardından da bir gastroenteroloji doktoruna belirttiğiniz şikayetler için muayene olmanız gerekmektedir.
Sağlıklı günler dileriz.