2 haftadır mideme giren her şey kusma yoluyla olarak geri geliyor

23 yaşında kadınım, 2 haftadır mideme giren her şey kusma yoluyla olarak geri geliyor tuvalete çıkma durumumda herhangi bir şikayetim yok idrar, kabız, ishal şikayetim yok. Boğaz ağrım veya karın ağrım yok yalnızca mide bulantısı var

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle gönderdiğiniz tahlil sonuçlarını yorumlayayım.
İlk gönderdiğiniz tahlil raporu genel hatlarıyla normal. EGFR değeri az da olsa yüksek ancak bu testin yüksekliği değil düşüklüğü böbrek fonksiyonları açısından sorunludur.
Fakat yüksek çıkan EGFR testini de takip etmek gerekir. Yüksek EGFR de bazı sonuçlar doğurabilir.
EGFR üst sınır 120 iken sizde 126.84 çıkmış. EGFR yüksekliği, böbreklerde glomerüler filtrasyonunun normalden daha hızlı olması anlamına gelir. Bunun sebepleri arasında  idrar yollarında taş gibi nedenlere bağlı tıkanıklık yaşanması, böbreklerin idrar tutamaması, iyi bir şekilde filtrasyon yapılmaması gibi etkenler olabilir.  EGFR yükilişkie böbreklerin tuz ve su emme kapasitesi yetersiz kalır.Yüksek EGFR değeri bazı sağlık risklerine sebep olabilir.Bunları sıralayım:
Bu durum, böbreklerin aşırı miktarda sıvı ve elektroliti süzmesine yol açabilir, bu durum ise vücudumuzda  elektrolit dengesizliğine sebep olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu riskini arttırabilir. Bu testin yüksekliğinde böbreklerde görülebilecek aşırı süzme, vücuttaki sıvı miktarını azaltıp susuzluk ve dehidratasyona yol açabilir ayrıca aşırı filtrasyon böbrek hasarı riskini arttırabilir. Bu nedenle bu testin tekrar edilmesi ve yine yüksek çıkarsa tercihen bir nefroloji ve/veya üroloji doktoruna danışmakta yarar olabilir. Sonuç olarak EGFR değerinizde yükseklik şu aşamada direkt bir hastalık olarak kabul edilemez ancak bu testin daha sonra tekrarlanması ve yükseklik görüldüğünde yine yukarıda belirttiğim branşlardan fikir alınması uygun olacaktır.
Gebelik testi olan Beta HCG negatif çıkmış, tokluk kan şekeriniz de normal çıkmış. Hamile olmadığınız anlaşılıyor.Son olarak HB A1C ve tam kan sayım değerlerinizi de inceledim.Tam kan sayım değerlerinizde kayda değer bir sorun yok. Diyabet riskini gösteren HBA1C testiniz de normal.
Sonuç olarak hafif bir EGFR yüksekliği dışında sonuçlarınızda kayda değer bir sorun görülmüyor ve bu sonuçlar şikayetleriniz hakkında ve nedenine dair bilgi vermiyor.

Gelelim 2 haftadır midenize  giren her şeyin kusma yoluyla olarak geri gelmesine, bu konuda ilk aşamada bir gastroenteroloji doktoruna danışmanızda yarar var. Gerek görürse yemek borusu ve mideyi gösteren bir endoskopi muayenesi yapabilir. Buna göre sindirim sisteminizde bir sorun olup olmadığı anlaşılacaktır. Belirttiğiniz şikayetlerin araştırılması için ilk planda gastroenteroloji bölümü doğru adres olarak görülüyor. Gastrit ve reflü gibi sindirim sisteminizi ilgilendiren bir sorununuz olabilir. Yine safra kesesi ve böbrek taşları da bulantı ve kusmanın nedenlari arasındadır. Bu konuda bir ultrason muayenesi ve idrar tahlili de bilgi verebilir.

Sağlıklı günler diliyorum.