İnsülin direncim var mıdır?

İnsülin direncim var mıdır? Varsa ne yapmam gerekiyor. Hipotiroidi hastasıyım TSH değerim iyi midir?

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Evet insülin direnciniz var. İnsülün direncini gösteren HOMA indeksidir. Bu da şu formülle bulunur:

Açlık kan şekeri ile açlık insülin düzeyi birbiri ile çarpılarak, 405'e bölünür ve HOMA-IR denilen insülin direnci düzeyi ortaya çıkar. Çıkan sonuç 2.5 üzerinde ise, kişide insülin direnci var demektir.

Sizin de insülin test sonucunuz 36.72 açlık kan şekeriniz de 103.87 çıkmış. Bunları çarptığımızda  3814.1064 çıkmış. Burakam 405 e bölündüğünde ise 9.41 çıkar. Zaten test sonucunuzda da HOMA indeksi değeri bunu gösteriyor.
9.41 de 2.5'in oldukça üstünde bir değerdir.İnsülün direnciniz olduğunu gösterir İnsülin direnci ise başta diyabet, karaciğerde yağlanma ve kalp hastalığı olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenle tercihen bir endokrinoloji ve/veya dahiliye doktoruna tedavi için başvurmanızda yarar var. Karaciğer testleri olan ALT ve AST değerleriniz de yüksek çıkmış bu da akla karaciğerinizde yağlanma olabileceğini getiriyor.
TSH değeriniz ise normal çıkmış.Ancak testosteron testiniz yüksek çıkmış bu da akla polikistik over sendromu olabileceğinizi getiriyor. Polikistik overli (PKO) kadınlarda insülin direnci oluşmaktadır bu da polikistik over hastalığı ile insülin direnci arasındaki ilişkiyi destekler.
Sonuç olarak tercihen bir endokrinoloji uzmanına başvurup tedavi olmanız gerekmekte.
Geçmiş olsun dileklerimizle....