Kargo Test - 2

Hocam merhabalar ikamet ettiğim yerde lab olmadığı için özel bir lab dan HIV RNA ve HIV DUO ULTRA kargo test ile test yapmak istediğimi ilettim ve bana bir çanta gönderildi çantanın içinde tüpler pamuk ve kan almak için enjektör vardı ben de bir sağlık ocağından kanımı aldırdım ve santrifüj işlemi yaptım cuma saat akşam 17.00 gibi kanımı kargoya verdim ve pazartesi sabahı 10.30 gibi laba ulaştı şimdi ben sorum şu lab görevlileri bana herhangi bir şekilde çantanın içine buz koymami söylemediler bu yapılacak testler için çantanın içine buz koymalı mıydim bu sonucu etkiler mi buz koymadım için kanlar bozulmuş olabilir mi veya kanın 2 gün sonra çalışılması sonucu etkiler mı birde hocam PCR testi kaç gün sonra kesin sonuç verir

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar bu tür durumlarda testi yapacak laboratuvarın test örneği kabul şartları geçerlidir.Size gönderilen çanta içinde kan örneğini gönderip testi çalışan laboratuvarın kurallarına uyduktan sonra test sonuçlarınızın değerlendirilmesi aşamasında sorun olmaz. Bu konuda size bir uyarı yapılmadığına göre buz aküsü koymanıza ayrıca gerek bulunmamaktadır.Hıv testleri için kanın 2 gün sonra çalışılması sonucu etkilemeyecektir. Kan da bu süre içerisinde bozulmayacaktır. PCR testi cinsel ilişki sonrası enfeksiyona yakalanma durumunda 10 ile 30 gün arasında sonuç vermektedir. Bu testin de laboratuvara kan örneği ulaştıktan sonra sonuçlanması 48 saat içinde gerçekleşir.

Ancak genel bir öneri olarak bu tür testleri doktor kontrolünde ve onun isteği doğrultusunda size en yakın devlet hastanesine direkt başvurarak  yaptırmanızı öneririm.