Anti Hıv P24 testi yeterli mi?

Şüpheli ilişkiden 15 gün sonra P24 antijen testi yaptırdım sonuç 0,01 anti hiv 0,05 21 gün sonra Anti HivKemiluminesans Veya Benzeri) testi yaptırdım sonuç negatif testler yeterli midir 3. Ayda Bazı gribal enfeksiyonlarım oldu

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. HIV p24 testini erken yaptırmışsınız. Bu test HIV virüsü antijenlerini saptar ancak yapılması ve antijenleri doğru saptayabilmesi için en uygun zaman ilişki sonrası 28. gündür. Anti HIV testi de antikor testi olup HIV virüsü antikorlarını araştırır. Bu test için ideal zaman ise ilişki sonrası 3 ay geçmesi yani 90. gün ve sonrasıdır. En güvenilir zamanla bu test için yani Anti HIV antikorlarını belirlemek için bu süredir. Bu testi de erken yaptırmışsınız. Bu testleri yaptırmadan önce bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına veya bizlere danışmanız her zaman uygun olacaktır.

Şu aşamada Anti HIV testini ilişkiden 3 ay geçtikten sonra tekrar ettirmek en doğru yaklaşım olacaktır. Bu test sonucu negatif çıkar ise HIV enfeksiyonu riskinden söz edemeyiz.
HIV enfeksiyonuna bağlı gribal enfeksiyona benziyen şikayetler genellikle ilk ay içinde çıkar. 3.ayda çıkmaz. Bu nedenle gribal enfeksiyona dair şikayetlerinizi HIV enfeksiyonuna bağlayamayız.

Sağlıklı günler dileriz.