Hemogram Değerleri nasıl?

İyi günler yaptirdigim tam kan sayımında e0 ,baso , mono düşük iken neut yüksek internetden araştirdigimda kemik iliği hastalığı olabilir diyor .sonuçlarım ektedir. Degerlendiriseniz sevinirim yaşım 50 herhangibir yakınmam yok saygilarimla

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, ne yazıkki internette tahliller ile ilgili kimi zaman bilgi kirliliği ve buna bağlı da kafa karışıklığı oluyor. Beyaz kan hücreleri olan ve belirttiğiniz eo ,baso , mono testleirnin düşüklüğünün hiç bir klinik anlamı yok. Hiç bir hastalığı ifade etmez ve bu değerler kemik iliği ile ilhili bir hastalığı asla ifade etmez.Üst sınırı 5.38 olan nötrofil sayınız da bunun çok az üstünde 5.38 olarak çıkmış ki bu da kesinlikle anlamlı bitr yükseklik değil ve bir hastalığı direkt olarak ifade etmez ancak bazı enfeksiyonlarda nötrofil değeri sizde olduğu gibi yüksek çıkabilir. Son günlerd egeçirmekte olduğunuz basit bir enfeksiyona bağlı nötrofil değerinde hafif bir yükseklik olabilir. Ancak az önce de belirttiğim gibi bu asla kayda değer ve kemik iliği hastalığını gösterecek bir bulgu değil. Gönderdiğiniz test sonucunda korkulacak bir değer gözlenmiyor.