Lymph Yüksekliği Ve Wbc yüksekliği

İyi günler 50 yaşındayım herhangibir şikayetim olmadığı halde hemogram yaptırdım 4 gün önce kadar lymph yüksek çıktığı için bugün başka bir laboratuvar da tekrar yaptırdım eklerde göreceğiniz üzere yine yüksek kll lösemi diye okudum internetten çok endişeliyim cevabınızıbekliyorum saygılarımla

Tahlil.com Cevabı :

30 Nisan  ve 5 Mayıs tarihlerinde yapılan 2 tam kan sayımı ( hemogram ) test sonucunu inceledim. Öncelikle şu bilgiyi vereyim bu sonuçlarla lösemi yönünden korkulacak bir durum olmadığını söyleyebilirim.
Öncelikle ilk yaptırdığınız 30 Nisan tarihli testinizde çok hafif bir lenfosit yüksekliği var. Ancal lenfosit yüzdesi ise normal aralıklarda
Lenfosit sayısı normal değerleri 1,32 - 3,57 iken sizde 4.04 çıkmış ki bu kadar hafif bir yükseklik dikkate alınmaz kaldı ki lenfosit yüzde oranınız 37,4 çıkmış bu da normal lenfosit yüzde aralığında yani 21,8 - 53,1 değerleri arasında. Yani ilk yaptırdığınız testi normal kabul edebiliriz.

5 Mayıs tarihli son testte ise wbc diğer adlarıyla lökosit veya akyuvar sayısında bir yükseklik var. Normal değer 4.5 - 11.0 iken sizde hafif bir yükseklikle sonuç 12.44 çıkmış. Bu kadar hafif bir yükseklik asla lösemiyi düşündürmez ilk olarak akla geçirmekte olduğunuz bir bakteriyel enfeksiyon olasılığını getirir. Yine son testte lenfosit değerlerinde ( hem sayısal hem de yüzde olarak)  az da olsa bir yükseklik var. Bu da muhtemelen  wbc testi yüksekliğine eşlik ediyor. Sonuç olarak belirttiğiniz test sonuçlarına göre kll lösemi veya lösemi gibi hastalıklar kesinlikle akla gelmez. İlk olarak akla ise geçirmekte olduğunuz basit bir enfeksiyon gelir. Bu durumda da eğer şikayetlerinizde  enfeksiyon yönünden ( ateş, boğaz ağrısı, idrar şikayeti gibi) bir bulgu yoksa ilave bir teste de gerek bulunmuyor.

Dilerseniz 15 gün sonra son yaptırdığınız laboratuvarda test tekrarlanabilir. Ancak önceden de belirttiğim gibi kesinlikle lösemi yönünden endişe verici bir bulgu yok sonuçlarınızda. Lösemi tablosunda bu değerlere diğer bazı tam kan sayımı testlerindeki bozukluklar eşlik eder ve çıkan test sonuçları da normal değerlerin çok fazla altında ve üstünde çıkar. Sizin sonuçlar asla kayda değer bir yükseklik veya düşüklüğü göstermiyor.

Sağlıklı günler dilerim.