Belim Ağrıyor Sebebi Nedir Acaba

Bel ağrısı ile doktora gittim mr çektirdi, sonuçları çıktı fakat bilimsel kelimeler var anlamıyorum, Türkçe anlayacağım şekilde yorumlarınız sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar raporunuzu anlayabileceğiniz şekilde yorumlayıp ardından da önerilerimizi iletelim.
Anormal çıkan bulgulardan başlayalım:
''Sagıtal T2 ağırlıklı serilerde L4-5, L5-S1 disklerinde dejenerasyon lehine sinyal intensite kaybı
izlenmektedir.''
(Burada belinizde bulunan L4, L5 ve S1 omurlarınıza denk gelen disklerde ( omurlar arasında amortisör görevi yapan yapı)  dejenerasyon olduğu belirtilmiş.Disklerde dejenerasyon, disklerde meydana gelen kireçlenmeler ve bozulmalara verilen isimdir.
Ayrıca'' L4-5 intervertebral diskinde dejeneratif sinyal kaybı ve diffüz posterior taşma izlenmiştir.
Anterior epidural yağ mesafesi hafif daralmıştır.''
ifadesi var. Buradan da anlaşılacağı üzere yine belde bulunan L4 ve L5 bölgesinde dejenerasyon yani bozulma durumundan söz ediliyor.Ayrıca bu bölgede bir bel fıtığı başlangıcı şüphesi var.

Sonuç olarak belinizdeki ağrıların sebebi beldeki omurlarda ve disklerde bulunan dejenerasyona bağlı gözüküyor. Şu aşamada yapmanız gereken yatak istirihati ve doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanmak olarak gözüküyor. İlk aşamada bir fizik tedavi doktoruna başvurmanızda yarar var. Bu bölgedeki kas ve bağ dokusunu güçlendirmek için egzersiz de önerebilir. Fizik tedavi de uygulanabilir size. Şu aşamada ameliyatlık bir durum gözükmüyor.

Ancak bu tür vakalarda en doğru bilgiyi sizin şikayetleriniz üzerine sizi muayene edecek doktorun muayene bulgularınızı değerlendirmesi verecektir.

Sağlıklı günler dileriz.Geçmiş olsun.