Alt,Alp Ve Trgliserid Yüksekliği - 2

Merhaba hocam, bugün yapılan kan tahlilinde eşimin karaciğer fonksiyonları çok yüksek çıktı. Eşim 33 yaşında Alt:89 Alp:113 Ggt:103 Trgliserid:461 bütün tahlilerini fotoğraf olarakta ekledim hocam haftaya ultrasonla bakmak istedi doktorumuz fakat ben endişeye kapıldığım için bide sizin görüşünüzü almak istedim karaciğer dışında bu değerlerin pankreaslarda bi ilgisi olabilir mi hocam şimdiden teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Eşinizin sonuçlarını inceledik. Sonuçlarda direkt olarak pankreas  hastalığını düşündüren kayda değer bir bulgu  yok.
ALT, ALP ve GGT yülsekliği ilk olarak akla karaciğer ile ilgili bir fonksiyon bozukluğunu gösteriyor. Ayrıca eşinizde trigliserit ve ürik asit değerleri yüksek. Özellikle ürik asit yüksekliği gut hastalığının bir göstergesi olabilir.Ürik asit değeri 8.2 çıkmış. Bu yönde bir tedavi alması gerekebilir. Trigliserit değeri de oldukça yüksek, 461 çıkmış bunu düşürmek için de diyet ve gerekirse tıbbi tedavi gündeme gelecektir. Eşinizde kilo sorunu var mı?, eğer bu tür bir sorun varsa bu sonuçlar ışığında karaciğerde bir yağlanma sonucu da bu değerlerde yükseklik görülebilir. Yine GGT testi de karaciğer fonksiyon bozukluklarında, alkol kullanımı ve karaciğer yağlanmasında yüksek çıkabilir.
Ayrıca alyuvarlar diğer adıyla eriitrosit ile HCT değerleri yüksek çıkmış kan sayım sonucuna göre eşinizin bu da normal değil. Bir kan fazlalığı olabilir. Bu yönde de bir takip gerekebilir.
İnsülün dirinci testi de yüksek çıkmış eşinizin.İnsülin direnci şeker hastalığının bir habercisi olabilir. Bu yönde de bir endokrinoloji uzmanına muayene olmasında yarar var.
Son olarak folik asit değeri 2.2 ile oldukça düşük çıkmış.Folik asit eksikliği halsizlik ve benzeri şikayetlere sebep olabilir. Bu yönde de özellikle yeşil yapraklı sebzeleri tüketmesi ve doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanması gerekebilir.
Sonuç olarak ultrason muayenesi sonrası sırasıyla endokrinoloji ve hematoloji bölümlerindeki doktorlara danışılmasında yarar olacağı görüşündeyiz

Eşinize sağlıklı günler dileriz.